Będą zmiany w opiece nocnej i świątecznej

Czytaj dalej
Fot. Pawel Lacheta
Hanka Sowińska

Będą zmiany w opiece nocnej i świątecznej

Hanka Sowińska

Oddział NFZ wypowiedział umowy przychodni „Ikar” i „Medic”. Do rokowań natomiast zaprosił Fundację „Zdrowie dla Ciebie”.

Po tym, jak 30 października regionalny ubezpieczyciel wypowiedział obu poradniom umowy, ich weekendowa oraz świąteczna działalność medyczna i pielęgniarska prowadzona będzie tylko do końca stycznia 2016 r.

To skutek wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który - w odniesieniu do NZOZ „Ikar” i NZOZ „Medic” uchylił decyzję zarówno Tomasza Pieczki, b. szefa Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ, jak i prezesa Funduszu.

Wyrok WSA potwierdza, że prowadzona przez prawie trzy lata walka Fundacji „Zdrowie dla Ciebie” przyniosła efekty. Sąd bowiem uznał jej odwołania za zasadne.

Przypomnijmy: Do końca 2012 r. bydgoszczanie (i nie tylko oni) mogli korzystać z nocnej opieki medycznej, którą przez pięć lat zapewniała Fundacja „Zdrowie dla Ciebie”. Tymczasem w wyniku konkursu, ogłoszonego przez oddział Funduszu, wygrały trzy inne placówki - „Ikar”, „Medic” i szpital MSW. Kontrakt na nocną opiekę dostała tylko jedna poradnia, prowadzona przez Fundację przy ul.Ogrody.

Mając dowody na to, że rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło z naruszeniem prawa (chodziło między innymi o brak wpisów konkurentów w rejestrze wojewody i brak decyzji służb sanitarnych) podjęto walkę, która potwierdziła zarzuty.

- Konsekwencją takiego stanu prawnego była konieczność przeprowadzenia postępowań z zastosowaniem przepisów do rokowań - informuje Barbara Nawrocka, rzeczniczka prasowa wojewódzkiego NFZ.

27 listopada bydgoski NFZ ogłosił rokowania, do których zaprosił Fundację „Zdrowie dla Ciebie”. Termin składania ofert upłynął 8 grudnia.

W najbliższym czasie powinny też zapaść decyzje dotyczące trzeciego konkurenta Fundacji, czyli szpitala MSW.

- Na podstawie wyroków sądów - zarówno WSA jak i NSA - prezes NFZ uchylił decyzję poprzedniego dyrektora Funduszu (T. Pieczki - przyp. red.) i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Kujawsko-Pomorski Oddział NFZ. Sprawa jest w toku - dodaje Nawrocka.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.