Będą zmiany w opiece nocnej i świątecznej

Czytaj dalej
Fot. Pawel Lacheta
Hanka Sowińska

Będą zmiany w opiece nocnej i świątecznej

Hanka Sowińska

Oddział NFZ wypowiedział umowy przychodni „Ikar” i „Medic”. Do rokowań natomiast zaprosił Fundację „Zdrowie dla Ciebie”.

Po tym, jak 30 października regionalny ubezpieczyciel wypowiedział obu poradniom umowy, ich weekendowa oraz świąteczna działalność medyczna i pielęgniarska prowadzona będzie tylko do końca stycznia 2016 r.

To skutek wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który - w odniesieniu do NZOZ „Ikar” i NZOZ „Medic” uchylił decyzję zarówno Tomasza Pieczki, b. szefa Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ, jak i prezesa Funduszu.

Wyrok WSA potwierdza, że prowadzona przez prawie trzy lata walka Fundacji „Zdrowie dla Ciebie” przyniosła efekty. Sąd bowiem uznał jej odwołania za zasadne.

Przypomnijmy: Do końca 2012 r. bydgoszczanie (i nie tylko oni) mogli korzystać z nocnej opieki medycznej, którą przez pięć lat zapewniała Fundacja „Zdrowie dla Ciebie”. Tymczasem w wyniku konkursu, ogłoszonego przez oddział Funduszu, wygrały trzy inne placówki - „Ikar”, „Medic” i szpital MSW. Kontrakt na nocną opiekę dostała tylko jedna poradnia, prowadzona przez Fundację przy ul.Ogrody.

Mając dowody na to, że rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło z naruszeniem prawa (chodziło między innymi o brak wpisów konkurentów w rejestrze wojewody i brak decyzji służb sanitarnych) podjęto walkę, która potwierdziła zarzuty.

- Konsekwencją takiego stanu prawnego była konieczność przeprowadzenia postępowań z zastosowaniem przepisów do rokowań - informuje Barbara Nawrocka, rzeczniczka prasowa wojewódzkiego NFZ.

27 listopada bydgoski NFZ ogłosił rokowania, do których zaprosił Fundację „Zdrowie dla Ciebie”. Termin składania ofert upłynął 8 grudnia.

W najbliższym czasie powinny też zapaść decyzje dotyczące trzeciego konkurenta Fundacji, czyli szpitala MSW.

- Na podstawie wyroków sądów - zarówno WSA jak i NSA - prezes NFZ uchylił decyzję poprzedniego dyrektora Funduszu (T. Pieczki - przyp. red.) i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Kujawsko-Pomorski Oddział NFZ. Sprawa jest w toku - dodaje Nawrocka.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.