Agata Pustułka

Będą operować zaćmę, dopiero jak pacjent oślepnie? Rekomendacje NFZ są sprzeczne z zaleceniami światowymi

Będą operować zaćmę, dopiero jak pacjent oślepnie? Rekomendacje NFZ są sprzeczne z zaleceniami światowymi
Agata Pustułka

Polskie Towarzystwo Okulistyczne protestuje przeciwko próbom wprowadzenia kryteriów kwalifikujących do operacji zaćmy. Wskazaniem do zabiegu ma być ostrość wzroku. Takie rekomendacje pojawiły się już m.in. w dolnośląskim NFZ. Oznacza to, że będziemy operowani jeszcze później niż teraz i usłyszymy od lekarza: Proszę przyjść, gdy wzrok jeszcze bardziej się pogorszy.

Na usunięcie zaćmy trzeba będzie czekać, aż ostrość wzroku spadnie do poziomu 0,6, co oznacza 40-proc. ubytek. Tylko wtedy operacja będzie refundowana przez NFZ. Dla wielu osób oznacza to ogromne pogorszenie jakości życia w oczekiwaniu na zabieg, ale z pewnością... zmniejszą się kolejki do leczenia zaćmy. Teraz na zabieg trzeba czekać ok. 27 miesięcy.

- Jakiekolwiek próby sztucznego ograniczenia dostępu do świadczeń medycznych są działaniem przeciwko pacjentom. Podobnie jest z kryterium ostrości wzroku, które miałoby decydować o kwalifikacji do zabiegu usunięcia zaćmy. Takie kryterium byłoby niezgodne z absolutną większością wskazań do tej operacji, funkcjonujących w różnych krajach świata. Zalecenia światowe, jako główne kryterium kwalifikacji, podają niewystarczające funkcje wzrokowe pacjenta w stosunku do jego potrzeb oraz uzasadnione prawdopodobieństwo poprawy funkcji wzrokowych po operacji zaćmy - czytamy w liście PTO do ministra zdrowia.

Obecnie nie ma ścisłych wskazań kwalifikujących do zabiegu, ale zaćma zaćmie nierówna. Generalnie jednak w Polsce najwięcej jest pacjentów z zaawansowaną postacią choroby. Kolejkowicze wrzucani są do jednego worka.

Coraz więcej osób jeździ do czeskich klinik, bo tam operowani są bez kolejki, zaś zgodnie z ustawą transgra-niczną za zabieg, do poziomu refundacji w Polsce, płaci Fundusz.

Wprowadzenie kryterium ostrości wzroku miałoby zatrzymać w kraju chorych i pieniądze.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.