Będą mieli swojego dentystę

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Małgorzata Goździalska

Będą mieli swojego dentystę

Małgorzata Goździalska

Za kilka, najdalej kilkanaście dni w Choceniu otwarty zostanie gabinet stomatologiczny dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Gdzie te czasy, gdy wszystkie dzieci w wieku szkolnym objęte były opieką stomatologiczną! Ale sytuacja dojrzała już do tego, że samorządy reaktywują gabinety stomatologiczne. Taka decyzja zapadła także w gminie Choceń. - Prawdopodobnie 15 grudnia, a najpóźniej w styczniu rozpocznie działalność gabinet stomatologiczny dla dzieci - mówi wójt Roman Nowakowski. - Gabinet mieścił się będzie w bocznym pomieszczeniu przy głównym wejściu na halę sportową w Choceniu.

Pomieszczenie, w którym urządzony zostanie gabinet, gmina Choceń przygotowała własnym staraniem. O wyposażenie natomiast zadba firma stomatologiczna z Włocławka. Firma ta wzięła udział w dodatkowym konkursie ogłoszonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia i otrzyma kontrakt na leczenie dzieci z gminy Choceń.

- W nowym gabinecie stomatologicznym wykonywane będą takie usługi, jakie gwarantuje Narodowy Fundusz Zdrowia dla dzieci i młodzieży od roku do osiemnastego roku życia - mówi wójt Nowakowski.

Wśród świadczeń znajdą się: badania lekarskie ogólne - przysługujące każdemu dziecku raz w roku, kontrolne, czyli przegląd stanu uzębienia maksymalnie trzy razy w roku, konsultacje, w ramach których wizyta obejmuje badanie wraz z wskazaniami lekarza specjalisty.

Dzieci będą mogły też liczyć na leczenie próchnicy, odbudowę powierzchni zębów, uzupełnienia ubytków. W ramach kontraktu przewidziane są także: leczenie kanałowe, lakierowanie zębów, tymczasowe zabezpieczenie np. złamanych szczęk. Przy niektórych zabiegach możliwe będzie stosowanie znieczulenia. W razie potrzeby lekarz stomatolog będzie też mógł zlecić wykonanie dwóch zdjęć rentgenowskich rocznie.

Rodzice dzieci podkreślają, że na tę decyzję długo czekali. I że nowy gabinet to strzał w dziesiątkę.

Małgorzata Goździalska

Zajmuję się problematyką samorządową, sprawami kryminalnymi, problemami społecznymi. W imieniu Czytelników podejmuję skutecznie interwencję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.