Będą inwestować w gminne drogi. By dobrze się jeździło

Czytaj dalej
Fot. Anna Arent
Małgorzata Goździalska

Będą inwestować w gminne drogi. By dobrze się jeździło

Małgorzata Goździalska

W powiecie włocławskim samorządy piszą wnioski, rezerwują pieniądze w budżecie i planują inwestycje na przyszły rok. Także drogie inwestycje drogowe.

Mieszkańcy na te remonty czekają! Chodzi o przebudowy dróg. Bo choć przez tygodnie czy miesiące są na wiejskich traktach utrudnienia w ruchu, to później jeździ się znakomicie. I kierowcy to doceniają.

W gminie Choceń planowanych jest w przyszłym roku kilka inwestycji drogowych. W ramach rządowego „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” przewidziane są m.in. roboty drogowe w Szczutkowie i Lutoborzu. Ponadto samorząd zaplanował przebudowy dróg gminnych na odcinkach: Śmiłowice - Pustki Śmiłowickie, Śmiłowice - Nakonowo Stare, Siewiersk - Świątniki.

- Na te inwestycje chcemy uzyskać dotacje z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych oraz z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - podkreśla wójt Roman Nowakowski.

Nie tylko nowy asfalt, także nowe chodniki

Z budżetu własnego samorząd zaplanował natomiast: położenie asfaltowego dywanika na drodze w Stefanowie, poszerzenie drogi Śmiłowice - Wola Nakonowska, wykonanie górnej warstwy podbudowy oraz położenie dywanika asfaltowego na ul. Obwodowej w Czerniewicach i na ul. Parkowej w Choceniu. Wykonanie warstwy podbudowy przewidziane jest również na drodze z Wichrowic do Skibic. W gminie Choceń budowane też będą nowe chodniki. Nowe trotuary zostaną ułożone na ul. Lipowej i Nowej w Czerniewicach oraz na ul. Parkowej w Choceniu.

Z „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej” planuje również skorzystać miasto i gmina Lubień Kujawski. I ma na to spore szanse.

- W ramach projektu przymierzamy się do przebudowy ponad szesnastu kilometrów dróg gminnych w miejscowościach: Chwalibogowo, Wola Olszowa, Morzyce, Kamienna, Gole, Kaliska, Krzewie oraz Sławęckie Góry - mówi burmistrz Marek Wiliński.

Dwadzieścia kilometrów do przebudowy!

Władze miasta i gminy Lubień Kujawski planują ponadto pozyskać dodatkowe fundusze na budowę prawie czterech kilometrów dróg w miejscowościach: Czaple, Rutkowice oraz Kretkowo. Chodzi o pieniądze z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych oraz z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pozwoliłoby to wybudować 20 kilometrów dróg gminnych.

A co z budową obwodnicy Lubienia? Jak dowiedział się radny województwa Stanisław Pawlak, bydgoski oddział GDDKiA dotychczas nie podejmował prac przygotowawczych związanych z tą inwestycją.

Małgorzata Goździalska

Zajmuję się problematyką samorządową, sprawami kryminalnymi, problemami społecznymi. W imieniu Czytelników podejmuję skutecznie interwencję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.