Bawią się i radują, bo mają swoje święto

Czytaj dalej
Fot. Joanna Bejma
Joanna Bejma

Bawią się i radują, bo mają swoje święto

Joanna Bejma

Po raz dziesiąty w kinie „Wawrzyn” zorganizowano uroczystą galę z okazji Międzynarodowego Dnia Niepełnosprawności.

Tegoroczna odbyła się pod hasłem „Ale to już było”. Spotkania - takie jak to wczorajsze - mają na na celu nie tylko integrację osób niepełnosprawnych, także wdrażanie do wspólnej zabawy oraz zwrócenie społecznej uwagi i wrażliwości na problemy takich ludzi.

W gali uczestniczyli przedstawiciele kilkunastu placówek z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, a więc z Mogilna, Szerzaw, Żnina, Strzelna, Kruszwicy, Bielic i Janikowa wraz z opiekunami i nauczycielami.

Wczorajsza gala było doskonałą okazją, by podziękować Marii Nowackiej, wieloletniej organizatorce przedsięwzięcia, za jej oddanie i zaangażowanie w przygotowanie poprzednich edycji imprezy.


- Jest nam bardzo miło, że po raz kolejny możemy być z państwem w tym dniu - powiedział Leszek Duszyński, burmistrz Mogilna.

- Każdy człowiek ma prawo do uśmiechu, radości, każdy człowiek chce być z kimś na co dzień i to państwo przez cały rok, nie tylko w tym dniu, zapewniacie - dodał i życzył wytrwałości w dalszej pracy.

- Codzienne życie jest bardzo trudne. Trudno wychować człowieka, bo człowiek nie jest rzeczą, którą można zepsuć, a potem naprawić. Człowieka kształtuje się codziennie, a jeszcze trudniej jest wtedy, kiedy zrządzeniem boskim tego człowieka dotyka niepełnosprawność - powiedziała z kolei Teresa Kujawa, przewodnicząca Rady Miejskiej w Mogilnie.

- Potrzeba wiele cierpliwości, ogromnego serca, aby temu człowiekowi pomóc rozwijać się, by mógł normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Wy robicie to na co dzień - zwróciła się do opiekunów i nauczycieli.

- Zawsze w tym dniu nasuwają się refleksje, czy zrobiliśmy wszystko, aby takim osobom żyło się lepiej. Robimy co możemy, wspieramy takie działania, ale to wy jesteście inicjatorami tych działań i raz w roku pokazujecie społeczeństwu w naszej gminie, jaki to jest ważny problem - usłyszeliśmy.

Podczas spotkania w mogileńskim kinie „Wawrzyn” nie obyło się bez występów, prezentacji artystycznych oraz słodkiego poczęstunku. W holu kina zorganizowano natomiast kiermasz rękodzielniczy.

Organizatorami przedsięwzięcia był Zespół Placówek Specjalnych w Szerzawach oraz Mogileński Dom Kultury. W tym roku imprezę koordynowały: Renata Sobczak, Halina Wawer, Roma Wolkiewicz oraz Ewa Nogajczyk.

Joanna Bejma

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.