Bawią się i radują, bo mają swoje święto

Czytaj dalej
Fot. Joanna Bejma
Joanna Bejma

Bawią się i radują, bo mają swoje święto

Joanna Bejma

Po raz dziesiąty w kinie „Wawrzyn” zorganizowano uroczystą galę z okazji Międzynarodowego Dnia Niepełnosprawności.

Tegoroczna odbyła się pod hasłem „Ale to już było”. Spotkania - takie jak to wczorajsze - mają na na celu nie tylko integrację osób niepełnosprawnych, także wdrażanie do wspólnej zabawy oraz zwrócenie społecznej uwagi i wrażliwości na problemy takich ludzi.

W gali uczestniczyli przedstawiciele kilkunastu placówek z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, a więc z Mogilna, Szerzaw, Żnina, Strzelna, Kruszwicy, Bielic i Janikowa wraz z opiekunami i nauczycielami.

Wczorajsza gala było doskonałą okazją, by podziękować Marii Nowackiej, wieloletniej organizatorce przedsięwzięcia, za jej oddanie i zaangażowanie w przygotowanie poprzednich edycji imprezy.


- Jest nam bardzo miło, że po raz kolejny możemy być z państwem w tym dniu - powiedział Leszek Duszyński, burmistrz Mogilna.

- Każdy człowiek ma prawo do uśmiechu, radości, każdy człowiek chce być z kimś na co dzień i to państwo przez cały rok, nie tylko w tym dniu, zapewniacie - dodał i życzył wytrwałości w dalszej pracy.

- Codzienne życie jest bardzo trudne. Trudno wychować człowieka, bo człowiek nie jest rzeczą, którą można zepsuć, a potem naprawić. Człowieka kształtuje się codziennie, a jeszcze trudniej jest wtedy, kiedy zrządzeniem boskim tego człowieka dotyka niepełnosprawność - powiedziała z kolei Teresa Kujawa, przewodnicząca Rady Miejskiej w Mogilnie.

- Potrzeba wiele cierpliwości, ogromnego serca, aby temu człowiekowi pomóc rozwijać się, by mógł normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Wy robicie to na co dzień - zwróciła się do opiekunów i nauczycieli.

- Zawsze w tym dniu nasuwają się refleksje, czy zrobiliśmy wszystko, aby takim osobom żyło się lepiej. Robimy co możemy, wspieramy takie działania, ale to wy jesteście inicjatorami tych działań i raz w roku pokazujecie społeczeństwu w naszej gminie, jaki to jest ważny problem - usłyszeliśmy.

Podczas spotkania w mogileńskim kinie „Wawrzyn” nie obyło się bez występów, prezentacji artystycznych oraz słodkiego poczęstunku. W holu kina zorganizowano natomiast kiermasz rękodzielniczy.

Organizatorami przedsięwzięcia był Zespół Placówek Specjalnych w Szerzawach oraz Mogileński Dom Kultury. W tym roku imprezę koordynowały: Renata Sobczak, Halina Wawer, Roma Wolkiewicz oraz Ewa Nogajczyk.

Joanna Bejma

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.