Bataty zamiast swojskich ziemniaków

Czytaj dalej
Fot. John Raoux
Joanna Pluta

Bataty zamiast swojskich ziemniaków

Joanna Pluta

W Polsce są coraz popularniejsze. Nie ma już także problemu, żeby je kupić. Co możemy zrobić z batatów, czyli słodkich ziemniaków?

Bataty pochodzą z Ameryki Środkowej. Szybko jednak populacje innych kontynentów odkryły ich wyjątkowe walory. A trochę ich jest. Tym samym biją nasze swojskie kartofle na głowę. Po pierwsze są niezastąpione, jeśli dbamy o sylwetkę - mają bardzo mało kalorii. Poza tym wpływają świetnie na wzrok i serce. Chronią także przed rozwojem chorób nowotworowych. Są też prawdziwą skarbnicą potasu, fosforu, wapnia, magnezu, jodu i żelaza. Zawierają witaminy z grup B i C. Co ciekawe, każda odmiana ma częściowo inne właściwości - a rodzajów batatów jest około czterystu! W polskich sklepach najczęściej występują te o pomarańczowej, lekko czerwonej skórce z pięknie pomarańczowym miąższem.


Wideo: Jak przygotować stek z polędwicy wołowej z batatami?

Źródło: TVN Meteo Active/x-news

Jak je jeść? Podobnie jak tradycyjne ziemniaki - nie na surowo. Możemy z nimi zrobić wszystko, co nam się podoba - ugotować, usmażyć, upiec, przetrzeć na puree albo zupę krem, zgrillować albo ugotować na parze.


Wideo: Bataty - dobre źródło węglowodanów

Źródło: TVN Meteo Active/x-news

W sklepie wybierajmy - podobnie jak w przypadku starych dobrych pyrów - twarde egzemplarze, pozbawione obtłuczeń, bez wyraźnych przebarwień i uszkodzeń. Uwaga! Surowych nie trzymajmy w lodówce, a najlepiej w suchym i zaciemnionym, ale niezbyt ciepłym miejscu. Za kilogram tych wyjątkowych słodkich ziemniaków zapłacimy około 10 zł.

A gdy już je kupimy, eksperymentujmy!


Przepisy na dania z batatów
Create your own infographics

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.