Bardzo dobry rok bydgoskiej transplantologii

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Hanka Sowińska

Bardzo dobry rok bydgoskiej transplantologii

Hanka Sowińska

Pięćdziesiąt trzy nerki przeszczepili lekarze w jedynym - w regionie - ośrodku transplantacji tego narządu. Dwie nerki pochodziły od żywych dawców.

Bilans kończącego się roku w klinice transplantologii i chirurgii ogólnej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy cieszy nie tylko pacjentów i ich rodziny.

- W porównaniu z 2014 rokiem przeprowadziliśmy o 18 przeszczepień nerek więcej. Zatem był to udany rok - mówi dr n. med. Aleksandra Woderska, koordynator transplantacyjny w „Juraszu”.

Poprzedni rok był najgorszy w historii kliniki - przeszczepiono tylko 35 nerek!

- To skutek spadku zaufania społeczeństwa do lekarzy i efekt nieodpowiedzialnych wypowiedzi niektórych kolegów, dotyczących śmierci - mówił nam na początku 2015 r. prof. dr Zbigniew Włodarczyk, współtwórca i szef ośrodka przeszczepiania nerek.

W maju placówka obchodziła 15-lecie istnienia, a we wrześniu przeszczepiono 1000 nerkę. Z kolei w listopadzie prof. Włodarczyk odsłonił tabliczkę w bydgoskiej Alei Autografów, gdzie swoje „podpisy” składają osoby szczególnie zasłużone dla miasta i jego mieszkańców.

To nie koniec dobrych wieści. Bydgoski ośrodek transplantacji nerek, wraz z innymi placówkami w kraju, bierze udział w przygotowaniach par do przeszczepień krzyżowych.

- Ośrodki zgłaszają się do „Poltransplantu”, a ten dobiera pary tak, by przeszczepienie narządu przyniosło jak najlepszy efekt terapeutyczny - mówi dr Woderska.

Wyjaśnijmy: krzyżowy przeszczep nerek to metoda transplantacji, która polega na tym, że dwie obce sobie pary wymieniają się nerkami.

Jak się dowiadujemy, już w styczniu 2016 r. planowane jest przyjęcie do kliniki trzech par osób spokrewnionych. Rosną więc nadzieje na to, że zwiększy się liczba przeszczepień nerek od żywych dawców (w ciągu 15 lat w klinice przeszczepiono 23 nerki w ramach dawstwa rodzinnego)

Niestety, mimo wielokrotnych zapowiedzi kończący się rok nie przechodzi do historii jako ten, w którym uruchomiono w Bydgoszczy ośrodek transplantacji wątroby. Według wcześniejszych zapowiedzi „Jurasz” będzie przeprowadzał kilkadziesiąt takich operacji w roku.


Przeszczepy w województwie kuj-pom
Create your own infographics

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.