(AB)

Barda nowe piosenki o Kujawach

Roman Kozłowski ma w swoim dorobku już dwie autorskie płyty, Fot. ZP Roman Kozłowski ma w swoim dorobku już dwie autorskie płyty,
(AB)

Roman Kozłowski, pedagog, kompozytor, miłośnik folkloru, były członek Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, autor tekstów i wykonawca piosenek o Inowrocławiu, nagrał drugą płytę z własnymi utworami, zatytułowaną „Inowrocław będzie zawsze 2”.

Tyłuł nawiązuje do pierwszej jego autorskiej płyty, wydanej w 2000 r.

Drugi srebrny krążek inowrocławskiego barda zawiera 15 piosenek. To pełne uroku kompozycje sentymentalne, związane z przeżyciami piosenkarza z lat dzieciństwa i młodości. Utwory poświęcone są większości Inowrocławiowi, ale znajdziemy tam również piosenki o Bydgoszczy, Kruszwicy, P akości i Żninie.

Płytę wstępem pt. „Tęsknota nie jedno ma imię” opatrzyła Janina Sikorska, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu i promotorka twórczości R. Kozłowskiego. To właśnie za sprawą J. Sikorskiej, która prezentowała piosenki R. Kozłowskiego w prowadzonej przez siebie literackiej audycji w lokalnym Radiu „i”, 16 lat temu ukazał się pierwszy krążek z jego utworami pt. „Inowrocław będzie zawsze”.

Roman Kozłowski rozpoczął swoją przygodę z muzyką i piosenką w inowrocławskim zespole tanecznym „Kujawy”. Należał również do amatorskiego zespołu teatralnego, który wystawiał sztuki ze śpiewem. Pewnego dnia przeczytał ogłoszenie w gazecie o naborze do Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. prof. Tadeusza Sygietyńskiego. Postanowił spróbować swoich sił i wziąć udział w egzaminach wstępnych, śpiewając chłopską kołysankę. W latach 1953-1966 jako chórzysta „Mazowsza”, a później akompaniator baletu koncertował z zespołem po całym świecie.

Nadal jest aktywny. Swego czasu prowadził zespół „Inowrocławskie Dzieci”, zaś od 12 lat kieruje zespołem wokalnym „Andantne” działającym przy klubie „Przydomek”. No i tworzy piosenki o ukochanych Kujawach...

(AB)

(AB)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.