Bankructwa firm rodzinnych będą skutkiem podatku od sklepów?

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kasprzak
Zbigniew Biskupskiz.biskupski@polskatimes.pl

Bankructwa firm rodzinnych będą skutkiem podatku od sklepów?

Zbigniew Biskupskiz.biskupski@polskatimes.pl

Polscy kupcy ostro protestują: Podatek, który miał obciążyć hipermarkety i ułatwić konkurencję, doprowadzi do ruiny nawet niewielkie firmy.

Na pierwszy rzut oka przygotowany przez Ministerstwo Finansów (MF) projekt ustawy o podatku od handlu detalicznego obciąża tylko firmy o sporych obrotach, co gwarantuje zwolnienie z opodatkowania sprzedaży o wartości do 1,5 mln miesięcznie.

Jednak zabójczy dla polskich przedsiębiorców może się okazać przepis, że w przypadku sklepów działających pod wspólnym logo (w ramach tzw. systemu franczyzowego), nawet gdy są one odrębnymi przedsiębiorstwami, dla celów podatkowych zlicza się obrót całej sieci. W praktyce oznacza to, że podatek obrotowy - nawet 1,3 proc., a w weekendy 1,9 proc. - na takich samych zasadach zapłaci sklep z miesięcznymi obrotami rzędu 50 tys. zł i market o wielomilionowych obrotach.

Takiego obciążenia nie ma szans przetrwać np. większość z 3 tys. sklepów, których właściciele prowadzą odrębne firmy, ale sprzedają pod wspólnym logo: Lewiatan, Nasz Sklep, TopMarket, Społem, PSB Mrówka, Chata Polska, Dobre Wina, ABC, RABAT, Chorten, Delikatesy Centrum, Gama itd. Ze statystyk wynika, że średni zysk w takich placówkach jest na poziomie 2 proc.

Projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej w środę został skierowany do ekspresowych, dwudniowych konsultacji międzyresortowych. MF nie planowało konsultacji społecznych. Zarówno Polska Izba Handlu - skupiająca ok. 30 tys. kupców - jak i inne zrzeszenia handlowców postulują, by ustawodawca zrezygnował z pomysłu obliczania podatku od obrotu sieci i zapowiadają na przyszły tydzień protesty, a nawet strajki.

W piątek Piotr Duda, szef NSZZ „Solidarność”, który jest jednocześnie przewodniczącym Rady Dialogu Społecznego, poinformował, że po jego interwencji u premier Beaty Szydło, projekt ustawy został jednak skierowany do partnerów społecznych z prośbą o przedstawienie opinii w trybie pilnym. Rada ma go ocenić na swoim posiedzeniu planowanym na 18 lutego.

Zbigniew Biskupski

Zbigniew Biskupskiz.biskupski@polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.