Badania profilaktyczne dają szansę na zdrowie

Czytaj dalej
Fot. Olga Taraszka
Olga Taraszkaredakcja.torun@pomorska.pl

Badania profilaktyczne dają szansę na zdrowie

Olga Taraszkaredakcja.torun@pomorska.pl

W Toruniu rozmawiały o wirusie HPV i sposobach ochrony przed chorobą.

- Jeżeli chodzi o samą wiedzę młodych dziewcząt na temat rozwoju nowotworu szyjki macicy i samego wirusa HPV niestety nie jest z tym za dobrze - przyznaje Paulina Ołdak, położna. - Na naszych spotkaniach widzimy duże zainteresowanie tą kwestią, świadczy o tym chociażby spora ilość pytań jaka się pojawia.

Wczoaj w ZS nr 13 w Toruniu zorganizowano spotkanie w ramach programu edukacyjnego „Młoda i Zdrowa 2016”, pod hasłem „Piękno i zdrowie na 100%” . Wykład poprowadziła prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości Ida Karpińska, ekspert w dziedzinie chorób ginekologicznych. - Absolutnie trzeba poruszać tematy ginekologiczne i onkologiczne w szkołach - przekonuje Ida Karpińska. - Ważne jest jednak by była to rzetelna wiedza i podana w przystępny sposób.

Ida Karpińska jest przykładem na to, że systematyczne badania i dobra kondycja fizyczna nie wystarczą by uchronić się od nowotworu. O tym, że cierpi na raka szyjki macicy dowiedziała się przypadkiem, w wyniku rutynowej kontroli.

- Gdy dowiedziałam się, że jestem chora to było dla mnie jak zderzenie z murem - od tych słów rozpoczęła spotkanie Karpińska. - Całe moje życie, przyszłość prysnęły jak bańka mydlana.

Podczas spotkania poruszana była m.in. kwestia chorób ginekologiczno-onkologicznych oraz wirusa HPV. Zwrócono także uwagę młodych dziewczyn na potrzebę wykonywania cytologii, udzielano rad jak prawidłowo przygotować się do tego badania.

- Film wyemitowany podczas spotkania dał mi sporo do myślenia, na pewno będę przywiązywać teraz większą wagę do regularnych badań - mówi Natalia, uczennica.

Jak się okazuje dla młodych dziewczyn kwestie ginekologiczne nie są tematem tabu. Podczas spotkań organizowanych przez Kwiat Kobiecości są one aktywne i chętnie dyskutują. - Na tego typu spotkaniu jestem pierwszy raz, nigdy wcześniej nie słyszałam o wirusie HPV, nie byłam też świadoma tego jak wiele kobiet choruje na raka szyjki macicy - przyznaje Patrycja, uczennica.

Program edukacyjny „Młoda i Zdrowa” ma na celu zwiększenie wiedzy z zakresu dziedziny ginekologicznej wśród młodzieży szkół gimnazjalnych oraz liceów w całej Polsce. W ciągu 9 lat organizacji udało się dotrzeć do ponad 16 tys. osób, w grupie wiekowej 16- 18 lat. Spotkania mają charakter cykliczny, towarzyszy im organizowanie spotkań ze specjalistami z dziedziny profilaktyki zdrowotnej.

Autorka: Olga Taraszka

Olga Taraszkaredakcja.torun@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.