Aż przez pięć dni z większości kranów poleci tylko zimna woda!

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
(AO)

Aż przez pięć dni z większości kranów poleci tylko zimna woda!

(AO)

Przez pięć dni większość mieszkańców nie będzie miała ciepłej wody. Powód? Połączenie nowej instalacji z istniejącą już siecią ciepłowniczą.

Na ciepłą kąpiel w tysiącach toruńskich mieszkań nie będzie szans od poniedziałku, 30 maja, aż do piątku, 3 czerwca.

- Prace będą prowadzone na terenie elektrociepłowni - mówi Julita Karpińska, rzecznik EDF Toruń. - Połączenie nowej i starej instalacji polega na przecięciu istniejących rurociągów w określonych punktach. W miejscu przecięcia zostaną założone nowe rozgałęzienia, zakończone urządzeniami i zaworami regulacyjnymi, ważącymi po 200 kg. Umożliwią one dostawy ciepła z nowej elektrociepłowni.

W EDF podkreślają, że prace będą prowadzone całą dobę. Konieczne będzie między innymi czasochłonne opróżnienie z wody całej miejskiej sieci, a następnie powtórne jej napełnienie.

Jedyną szansę na gorącą kąpiel będą mieli torunianie, którzy ogrzewają wodę na własną rękę. Robią to głównie lokatorzy domów jednorodzinnych.

Co ze szczególnymi odbiorcami ciepłej wody, jakimi są szpitale? - W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przygotowujemy się do wyłączenia - mówi Marcin Robaczewski, wicedyrektor lecznicy. - Na Bielanach mamy kotłownię, podobnie w dziecięcym. Szpital zakaźny ma otrzymać kotłownię kontenerową - trwają jeszcze rozmowy. W szpitalu psychiatrycznym każdy oddział będzie ogrzewany indywidualnie.

Nowa elektrociepłownia gazowa o mocy cieplnej 330 MWt powstaje przy ulicy Ceramicznej. Będzie bardziej ekologiczna od odchodzących do lamusa kotłów węglowych.

- Na placu budowy są już główne podzespoły i urządzenia, w tym m.in. obydwa turbozespoły z turbiną i generatorem, wraz z urządzeniami pomocniczymi oraz sześć kotłów - informuje Julita Karpińska, rzecznik EDF Toruń. - Ich kominy zostały już posadowione.

Najwyższą budowlą przyszłej elektrociepłowni jest mierzący 45 metrów wysokości akumulator ciepła. Został już napełniony wodą dla przeprowadzenia testów i pomiarów. Docelowo pomieści 12 tys. ton wody.

Zakończone zostały też prace związane z budową liczącego 10 km gazociągu, który zasili przyszłą elektrociepłownię. Tu także przeprowadzono niezbędne testy. Próby rozruchowe całej elektrociepłowni zaplanowane zostały na przełom sierpnia i września. Cały obiekt ma zacząć działać w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Czy w związku z inwestycją należy spodziewać się podwyżek cen ciepła? Obecna taryfa obowiązuje do końca czerwca.

- Wnioskujemy do Urzędu Regulacji Energetyki o utrzymanie cen na obecnym poziomie lub nieznaczne ich obniżenie w kolejnym okresie grzewczym - mówi Julita Karpińska. Nowa ciepłownia zacznie działać w I kwartale 2017 r.

Autor: (AO)

(AO)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.