Maciej Mituła

Aż połowa pracujących chce wyjechać z kraju

Aż połowa pracujących chce wyjechać z kraju
Maciej Mituła

Prawie połowa Polaków (47 proc.) jest gotowa wyjechać do pracy za granicę, a tylko co trzeci Polak całkowicie wyklucza emigrację ekonomiczną.

Jak wykazał dostarczony przez grupę Paylab raport, który badał problem migracji zarobkowej w Europie Środkowej i Wschodniej, Polska znalazła się na czwartym najwyższym miejscu ze względu na odsetek pracowników, którzy chcieliby opuścić kraj w celach zarobkowych. Porównując jednak bezwzględne dane, a nie procent populacji – Polska wciąż jest krajem, który „dostarcza” największą liczbę emigrantów do krajów Zachodnich.

11 proc. rodaków rozpatruje możliwość wyjazdu na kilka tygodni, 10 proc. na kilka miesięcy, a największa grupa – 26 proc. na dłużej niż rok. W naszym kraju emigracja wciąż rozumiana jest najczęściej w kategorii stałego lub dłuższego wyjazdu za granicę. Badanie pokazało, że Polacy nie chcą wyjeżdżać do jakiejkolwiek pracy za granicą. Aż 73 proc. badanych odpowiedziało, że chciałoby pracować za granicą, ale tylko w swoim zawodzie.

- Na ten moment dużo większym zagrożeniem z punktu widzenia ekonomii wydaje się nie emigracja w ogóle, a emigracja specjalistów. To wysoko wykwalifikowani pracownicy zapewniają dynamiczny rozwój i wysoki poziom innowacyjności każdej gospodarki – mówi Joanna Żukowska, ekspert serwisu MonsterPolska.pl.
Skalę problemu pokazuje fakt, że Polska zajęła drugie miejsce wśród wszystkich badanych krajów. Więcej wykwalifikowanych osób chce opuścić tylko Litwę – tam ten odsetek wynosi 75 proc. pracowników.

Pomimo rozbieżności pomiędzy wynikami w poszczególnych krajach. Problem emigracji wykwalifikowanych pracowników jest zjawiskiem charakterystycznym dla całej Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie średnio 64 proc. ankietowanych chciałoby pracować za granicą, ale tylko w swoim zawodzie. Co więcej, badanie wykazało, że najczęściej za granicę wyjeżdżają osoby o najwyższym wykształceniu.

Aż 56 proc. osób z wykształceniem doktorskim oraz 54 proc. magistrów ze wszystkich krajów jest gotowych wyjechać do pracy za granicę. W porównaniu – tylko 34 proc. osób z najniższym wykształceniem chce emigrować.

Największą motywacją do wyjazdu pracowników z Europy Środkowej i Wschodniej są wyższe zarobki za granicą. Ważne są również możliwości rozwoju oraz zdobycie doświadczenia i nowych umiejętności, w tym również umiejętności językowych.
Wśród czynników, które zniechęcają do wyjazdów za granicę, ankietowani na pierwszym miejscu postawili – rozłąkę z rodziną i przyjaciółmi. Jest to główny powód, dla którego pracownicy nie decydują się na opuszczenie kraju. Wśród innych złych stron emigracji uczestnicy badania wskazali – obcość w nowym środowisku czy problemy z komunikacją w obcym języku.

Maciej Mituła

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.