Autostradą prosto do papieża Franciszka

Czytaj dalej
Fot. Dziennik Lodzki
Marek Weckwerth

Autostradą prosto do papieża Franciszka

Marek Weckwerth

Dziś zaczynają się Światowe Dni Młodzieży. Jadąc autem do Małopolski na spotkanie z papieżem, najlepiej wybrać autostradę A1.

- Ruch na naszym odcinku odbywa się tak jak w każde wakacje. Przed oficjalnym rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży nie obserwujemy większego natężenia ruchu - mówi Anna Kordecka, rzecznik prasowy koncesjonariusza autostrady AmberOne - Gdańsk Transport Company.

Szlabany w górę

Pani Anna dodaje, że w uzasadnionych przypadkach, ale tylko w weekendy, na bramkach wjazdowych mogą zostać podniesione szlabany i przejazd będzie bezpłatny. Opłaty niepobrane za przejazd zostaną w kieszeniach kierowców i nie zasilą Krajowego Funduszu Drogowego.

Dodajmy, że te uzasadnione przypadki to utworzenie się przed bramkami długich korków, zwłaszcza w upalne dni, gdy długi postój mógłby wpływać na bezpieczeństwo ruchu, życie i zdrowie podróżujących.

Aby ruch na AmberOne był jak najbardziej płynny, zapewniono pełną obsadę stanowisk inkasenckich i zaokrąglono stawki. Za przejazd auta osobowego całą 152-kilometrową drogą spod Gdańska pod Toruń płaci się teraz 30 zł (poprzednio 29,90 zł).

Niektóre bramki wjazdowe i wyjazdowe w Nowej Wsi i Rusocinie, czyli na przeciwnych krańcach AmberOne, maja teraz możliwość zmiany kierunku jazdy - gdy trzeba, wjazdowe zamieniają się w wyjazdowe i odwrotnie.

W razie nieprzewidzianych lub wręcz alarmowych sytuacji na AmberOne należy telefonować pod nr 58 530 66 66.

To najlepszy wariant

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poleca kierowcom w te dni (i nie tylko w nie) A1 jako najlepsze połączenie z południem kraju.

- Już teraz widać na naszym bezpłatnym odcinku autostrady więcej autokarów, ale ruch odbywa się płynnie - zapewnia Tomasz Okoński, rzecznik bydgoskiego oddziału GDDKiA. - Większego natężenia spodziewamy się w najbliższy weekend, ale wynikać to będzie może nie tyle ze Światowych Dni Młodzieży, co ze zmiany turnusów wczasowych nad morzem i w górach.

Mniej robót

Generalna dyrekcja zmniejszyła w te dni liczbę robót drogowych na drogach krajowych, by te nie przeszkadzały w sprawnym przemieszczaniu się pojazdów.

Jako dojazdową z Bydgoszczy do autostrady dyrekcja rekomenduje drogę krajową nr 10, zaś z Nowego Miasta Lubawskiego i Brodnicy - nr 15.

O bieżącą informację na bezpłatnym odcinku A1 i drogach krajowych (administrowanych przez GDDKiA) można prosić pod numerem ogólnopolskiej infolinii drogowej 19 111.

Wrócą winiety?

Za dwa lata na płatne odcinki dróg mogą wrócić winiety, o czym wspomniał w jednym z wywiadów wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit.

- Prace nad wdrożeniem systemu poboru opłat drogowych zostały w ostatnich miesiącach zintensyfikowane - przyznaje Elżbieta Kisil, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. - Śledzimy rozwój takich systemów oraz technologii stosowanych w innych krajach europejskich. Założeniem jest, aby przy wyborze zostały uwzględnione zarówno wnioski i doświadczenia innych państw, jak i indywidualne uwarunkowania oraz specyfika Polski. Jednak decyzja jeszcze nie zapadła.

Wczesną jesienią resort chce zorganizować konferencję, w której do udziału zaproszeni zostaną wszyscy zainteresowani. Każdy z podmiotów będzie mógł publicznie zaprezentować swoje rozwiązania.

Winiety w postaci nalepki na przedniej szybie funkcjonowały w Polsce do roku 2011. Zastąpione zostały opłatami manualnymi przed szlabanami wjazdowymi i (dla pojazdów ciężarowych i autokarów) systemem elektronicznego poboru opłat viaTOLL.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.