Automat nie musi mieć wolnej niedzieli [zdjęcie interaktywne]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Hołod
Agnieszka Domka-Rybka

Automat nie musi mieć wolnej niedzieli [zdjęcie interaktywne]

Agnieszka Domka-Rybka

Maszyny z batonikami, jarmarki i giełdy powinny być w niedzielę zakazane - przez luki w prawie.

Nie tylko wielkie sklepy, ale również automaty z kawą, napojami i batonikami będą w niedzielę zamknięte? Opinię na ten temat przygotowała branża automatów (tzw. vendingów) dla portalu Money.pl. Powstała na podstawie definicji handlu, która znalazła się w ustawie zaproponowanej przez Solidarność.

Automat nie musi mieć wolnej niedzieli [zdjęcie interaktywne]
Tomasz Hołod Według Polskiego Stowarzyszenia Vendingu, maszyny powinny być, po wejściu w życie zmienionych przepisów, wyłączane w sobotę wieczorem i włączane w poniedziałek rano.

Według Polskiego Stowarzyszenia Vendingu, maszyny powinny być, po wejściu w życie zmienionych przepisów, wyłączane w sobotę wieczorem i włączane w poniedziałek rano. Stowarzyszenie twierdzi, że nowe prawo odnosi się nie do zakazu pracy w niedzielę, a zakazu sprzedaży, czyli automaty teoretycznie powinny być wyłączane. „Przepisy są tak nieprecyzyjne, że zabronią działania automatów” - skomentował w portalu Mo- ney.pl Aleksander Wąsik, prezes Polskiego Stowarzyszenia Vendingu.

Luki w nich mogą też sugerować, że nie będzie można w niedzielę handlować również na jarmarkach, frymarkach czy giełdach samochodowych. - Jestem absolutnym przeciwnikiem wszelkich zakazów - mówi Włodzimierz Strzała, prezes Polskiego Związku Samochodowego w Bydgoszczy (właściciel popularnej giełdy samochodowej przy ul. Fordońskiej). - Dla niektórych osób wizyta na naszej giełdzie to niedzielny rytuał. Odwiedza ją wtedy kilka tysięcy osób. Komu przeszkadza, że ludzie lubią tutaj przychodzić, kupować i handlować?

- Oczywiście, nasza ustawa wymaga jeszcze poprawek, jest przecież dopiero konsultowana w komisjach, ale nie wpadajmy w panikę - uspokaja Jan Dopierała, sekretarz Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”, współtwórca obywatelskiego projektu, na co dzień pracownik Auchan w Bydgoszczy.

- Problem w tym, że w Polsce praktycznie nie funkcjonuje definicja handlu, dlatego próbujemy ją stworzyć. Stąd właśnie pojawił się problem z automatami. Prawo nie mówi jasno, czy w tym przypadku mówimy o sprzedaży, czy usłudze, a to sprzedaż ma być zakazana. Zresztą, nie człowiek stoi za ladą, bo klienci kupują produkty z maszyny. Nie możemy im zabronić kupować z niej batoników czy kawy! Chcemy, by pracownicy zostali w niedzielę w domu, a automat to przecież nie człowiek - podkreśla Dopierała.Odnosi się również do niedzielnego handlu na jarmarkach, frymarkach i giełdach. - Nie ma problemu, jeśli sprzedawcami będą właściciele firm oferujących regionalne produkty. Gorzej, gdy zastąpią ich pracownicy. Natomiast osobie prywatnej nikt nie zabroni iść na giełdę sprzedać samochód, a już na pewno nie pójdzie za to do więzienia, jak sugerują niektóre media.

Związkowiec tłumaczy, że autorom ustawy chodzi, by prawo wreszcie było respektowane, a nie jest tak choćby w przypadku funkcjonującego od 2007 roku zakazu pracy w święta. Potwierdziła to np. kontrola przeprowadzona 15 sierpnia tego roku przez PIP. Tego dnia przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Wojska Pol- skiego.

Inspektorzy stwierdzili w kraju 96 przypadków złamania zakazu wobec ponad 300 pracowników. Podczas całego 2015 roku skontrolowali zaś 727 placówek i ujawnili 158 takich przypadków złamania prawa (21 proc.). 52 przedsiębiorców ukaranych zostało mandatami, a sprawy wobec 11 z nich trafiły do sądu.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.