Autobusy we Włocławku już nie będą się spóźniać?

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Małgorzata Goździalska

Autobusy we Włocławku już nie będą się spóźniać?

Małgorzata Goździalska

Być może inteligentny system transportowy będzie także u nas.

Na razie trwają przygotowania. Ale we wrześniu ma być ogłoszony przetarg. I jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wiosną rozpoczną się prace związane z wdrożeniem we Włocławku systemu ITS. To system zapewniający bezpieczniejsze, bardziej skoordynowane i inteligentniejsze zarządzanie komunikacją.

Na czym się opiera? Na wykorzystaniu telekomunikacji, elektroniki i technologii informatycznych w celu planowania, projektowania, obsługi, utrzymywania i zarządzania transportem miejskim. Konkrety? Miejskie autobusy zos-taną wyposażone w nadajniki GPS, w MPK utworzona zostanie centralna sterownia, na przystankach będą zamontowane kamery. A przez całe miasto rozprowadzone zostaną linie światłowodowe.

Po co to wszystko? Dla wygody pasażerów i lepszego zarządzania ruchem. - Przykłady miast, które wcześniej zdecydowały się na ITS pokazują, że po wprowadzeniu tego systemu zwiększyła się liczba pasażerów miejskiej komunikacji - mówi Damian Chełmi-niak z MPK.

Dzięki ITS czas do przyjazdu autobusu na dany przystanek widoczny będzie na multimedialnej tablicy. Planowana jest też „zielona fala” dla komunikacji miejskiej, dzięki czemu przejazd autobusami będzie szybki i płynny. W razie opóźnień, sygnalizatory włączą dla autobusu MPK zielone światło.

Dodatkowo w ramach projektu planowany jest zakup nowych autobusów hybrydowych. Na początek czterech. Przetarg na zakup „hybryd” ma być ogłoszony jeszcze w tym roku. Ponadto w mieście mają stanąć biletomaty stacjonarne, umożliwiające zakup biletów przez całą dobę. Gdzie? Na razie są trzy lokalizacje: w centrum miasta, na dworcu i na ul. Ostrowskiej. Ale nie jest wykluczone, że biletomatów będzie więcej. Mówi się nawet o 10 czy 12 takich urządzeniach.

Kiedy system ITS może zacząć we Włocławku funkcjonować? Niewykluczone, że w przyszłym roku.

Małgorzata Goździalska

Zajmuję się problematyką samorządową, sprawami kryminalnymi, problemami społecznymi. W imieniu Czytelników podejmuję skutecznie interwencję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.