RED

Autobus na prąd rozpoczyna egzamin

Autobus elektryczny Solaris Urbino będzie obsługiwał linie numer 19 i 22. Fot. UM Grudziądz Autobus elektryczny Solaris Urbino będzie obsługiwał linie numer 19 i 22.
RED

Autobus elektryczny będzie testowany w Grudziądzu przez najbliższe tygodnie. Zakup zasilanych prądem pojazdów jest planowany przez urzędników w ramach nowego budżetu Unii Europejskiej.

Elektryczny pojazd ze znanej także w naszym mieście rodziny autobusów Solaris Urbino będzie obsługiwał linie nr: 19 i 22. - Jest dłuższy od autobusów starszej generacji. Podczas testów będziemy sprawdzać, jak się go prowadzi na naszych ulicach, rondach i zatoczkach autobusowych - mówi Włodzimierz Tesz, rzecznik MZK.

Cichy i czystszy

Autobus po całym dniu kursowania ma wracać do bazy MZK przy ul. Składowej, gdzie ładowane będą jego baterie. Specjalną ładowarkę miejski przewoźnik otrzymał wraz z pojazdem.

Autobus jest wyposażony w nowoczesny system, który umożliwia zasilanie baterii bez podłączania kabli. - Jest cichy, bezemisyjny, ma ciekawą stylistykę oraz rozwiązania konstrukcyjne. Jednak jego najważniejszym atutem są niższe koszty eksploatacji i zysk dla środowiska - podkreślają urzędnicy.

Plan za grube miliony

Przypomnijmy, że urzędnicy w najbliższych latach planują zakup autobusów elektrycznych, które mają wozić pasażerów do szpitala. Szczegóły tej inwestycji, dotyczące m.in. budowy stacji ładowania akumulatorów, zostaną określone w projekcie budowy niskoemisyjnego transportu w Grudziądzu.

Prace projektowe dotyczące tej ogromnej inwestycji, która ma być współfinansowana przez UE, ruszą w przyszłym roku. W projekcie budżetu miasta na 2016 r. zapisano na ten cel 2,2 mln zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to elektryczne autobusy wyjadą na ulice Grudziądza w ciągu kilku najbliższych lat.

Wcześniej, bo już jesienią tego roku, będziemy mogli jeździć 4 kolejnymi zasilanymi tradycyjnie nowymi autobusami, które planuje kupić MZK. Przetarg jest w toku.

(DXC, PA)

RED

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.