Marek Weckwerth

Auta służb bez pieczątki diagnosty

Wszystko wskazuje na to, że od 1 marca samochody jedenastu służb nie mogą przechodzić badań technicznych, bo zmieniły się przepisy. Wszystko wskazuje na to, że od 1 marca samochody jedenastu służb nie mogą przechodzić badań technicznych, bo zmieniły się przepisy.
Marek Weckwerth

Zamęt w policji, straży pożarnej i wojsku spowodowała ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej.

- Luka w przepisach jest ewidentna, wręcz skandaliczna, bo rzecz dotyczy między innymi policyjnych radiowozów i wozów strażackich - stwierdza Włodzimierz Strzała, prezes Polskiego Związku Motorowego w Bydgoszczy. - Otrzymałem od policji kilka pism z prośbą o przeprowadzenie badań technicznych w naszej stacji kontroli pojazdów, ale mam dylemat, nie wiem co odpowiedzieć. Muszę dokładnie przeanalizować przepisy, by nie narazić moich diagnostów na odpowiedzialność karną.

Bo jak się okaże, że diagności nie mieli podstawy prawnej do przeprowadzenia badania, to może być źle. Bo co z tego, że chcieli dobrze?

Zmieniły się przepisy

Problem w tym, że 1 marca tego roku zmieniły się przepisy dotyczące badań technicznych pojazdów policji, Państwowej Straży Pożarnej, sił zbrojnych RP i ośmiu innych służb, np. CBA, BOR. Zmieniły się, bo tego dnia weszła w życie ustawa powołująca Krajową Administrację Skarbową. Nowe prawo dopuszcza badanie techniczne w stacjach kontroli pojazdów pod warunkiem określonym w rozporządzeniu.

W ocenie Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX spowodowało to uchylenie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji, finansów i obrony narodowej z roku 2011 właśnie w sprawie badań technicznych pojazdów użytkowanych w sposób szczególny.

Poseł alarmuje ministra

„Biorąc pod uwagę fakt, że ustawa nie przewidywała okresu przejściowego do wydania nowego rozporządzenia, zdaniem niektórych samorządów, nie istnieje możliwość wykonywania jakichkolwiek badań technicznych tych pojazdów” - pisze w liście do ministra Mariusza Błaszczaka bydgoski poseł PiS Piotr Król.

Parlamentarzysta dodaje, że część samorządów (bo stacje kontroli pojazdów podlegają starostom lub prezydentom miast) tak właśnie instruuje stacje kontroli pojazdów.

- Zgłosiłem ten problem ministrowi Błaszczakowi i mam nadzieję, że luka w przepisach szybko zostanie załatana - mówi Piotr Król.

- Efekt jest taki, że jeśli 1 marca wygasła data ważności badania technicznego danego pojazdu, to ten nie może legalnie wyjechać na drogę publiczną - stwierdza nasz informator, reprezentujący organ samorządowy (nie chce ujawniać nazwiska).

Jego zdaniem niektóre radiowozy policyjne przeszły już (po 1 marca) badania w cywilnych stacjach kontroli pojazdów, co niekonicznie jest zgodne z prawem. Tak się stało, bo w resortowych stacjach badań przejść nie mogły (skoro nie ma nowych przepisów).

Policja ustala

- Wszystkie policyjne radiowozy w Kujawsko-Pomorskiem mają ważne badania techniczne - zapewnia podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy. - Od 1 marca tego roku badania te wykonujemy na tak zwanych zewnętrznych, najbliższych stacjach uprawnionych do badań technicznych. Do wczoraj badania takie były wykonywane.

Monika Chlebicz dodaje, że problem pojawił się we wtorek, po tym, jak policja otrzymała pismo jednego z wydziałów Urzędu Miasta Bydgoszczy.

- Jesteśmy na etapie ustaleń - kończy rzeczniczka.

Strażacy sprzęt mają

- To prawda, jest problem, ale nie potrafię powiedzieć jakiej liczby naszych pojazdów dotyczy, ile nie może wyjechać do akcji - mówi st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik prasowy komendanta głównego policji. - Zapewniam jednak, że nie ma zagrożenia tym, że nie wyjedziemy do wezwania. Poszczególne wozy straży były kupowane w różnym czasie i w różnym czasie przechodzą badania techniczne. Zawsze więc sprzęt jest w gotowości.

Rozporządzenie w sprawie badań technicznych pojazdów podpisał Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA - informuje nas zespół prasowy resortu i dodaje, że prace nad rozporządzeniem rozpoczęły się niezwłocznie po wejściu w życie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Wejście w życie ustawy wiązało się z koniecznością opracowania, uzgodnienia i wydania blisko 20 innych rozporządzeń. Wczoraj rozporządzenie wiceministra Zielińskiego przekazano do podpisu szefom innych resortów.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.