Aura sprzyja grzybiarzom. Leśnicy zachęcają do grzybobrania

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Jakub Keller

Aura sprzyja grzybiarzom. Leśnicy zachęcają do grzybobrania

Jakub Keller

Nadleśnictwo Dąbrowa umieściło na swoim facebookowym profilu wpis zachęcający do zbierania grzybów, jako formy spędzania wolnego czasu. Jutrzejszy dzień jest więc idealną okazją na grzybobranie.

Jest ciepło i morko, więc w lasach zaczęły pojawiać się kurki. By znaleźć kurki wcale nie trzeba przemierzać sporych odległości.

Joanna Bock, specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Dąbrowa, zdradza, że natknąć można się na nie praktycznie tuż przy asfalcie.

- Występują na przydrożnych skarpach. Ponadto należy rozglądać się za nimi na odsłoniętym terenie, przy pasach przeciwpożarowych oraz wszędzie tam, gdzie nie rosną drzewa. Mogą też pojawić się w okolicy starych pni - mówi Bock. - Szukajmy ich też na pagórkach.

Trzeba uważać na kleszcze i żmije

Podczas grzybobrania należy także pamiętać o niebezpieczeństwie, jakie czyha w lasach. Oprócz kleszczy, mogą pojawić się tez żmije. Jedna z naszych Czytelniczek została przez nią ukąszona. - Zbierałam jagody. Schyliłam się i nawet nie zauważyłam żmii.

Poczułam ukucie i wówczas zauważyłam jak gad oddala się ode mnie. Ręka natychmiast mi opuchła. Musiałam jechać do szpitala, by dostać surowicę - mówi pani Bogumiła z Osia. - Żmije atakują tylko wtedy, gdy poczują się zagrożone. Jeśli spotkamy ją na swojej drodze, nie należy jej ani dotykać ani przepędzać. Najlepiej zostawić ją w spokoju - radzi Dawid Warzyński z Nadleśnictwa Osie.

Żmije można spotkać wszędzie tam, gdzie dociera sporo słońca. Są one zmiennocieplne, więc często się wygrzewają . - Jeśli wybieramy się w takie miejsca, dobrze jest wyposażyć się w kalosze. Gwarantują one niemal całkowitą ochronę przed ewentualnym ukąszeniem - zaleca Warzyński.

Jakub Keller

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.