Aura nie daje roślinom odpocząć

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich

Aura nie daje roślinom odpocząć

Lucyna Talaśka-Klich

W kalendarzu zima, a na polach wiosna. Zboża rosną w najlepsze, choć na razie nie jest źle. Byleby nagle słupek rtęci nie spadł zbyt nisko.

- Kilkanaście stopni na plusie w drugiej połowie grudnia sprzyja wegetacji - mówi Stanisław Kulwicki, rolnik z Borówna, koło Chełmna, który prowadzi gospodarstwo nasienne.

W nocy nieco chłodniej, więc nie ma dramatu

Jednak tak ciepło jest w ciągu dnia, zaś w nocy temperatura zbliża się do zera, a przynajmniej zwykle nie jest dwucyfrowa.

- Na razie na polach nie jest źle, choć rzeczywiście jest cieplej niż zwykle o tej porze roku - twierdzi Marek Radzimierski z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, oddział w Przysieku. - Najważniejsze, żeby ochłodzenie postępowało stopniowo. Najgorszy scenariusz to taki, gdyby nagle nastał duży mróz, a upraw nie zdążyłaby przykryć śnieżna pierzynka.

Stawiają na dobre, mrozoodporne odmiany

Kujawsko-pomorscy rolnicy pamiętają skutki bezśnieżnej zimy przed kilkoma laty. Dla wielu z nich to była nauczka, by zwracać uwagę na mrozoodporność ozimin.

- Wybieram polskie odmiany, odporne na mróz - mówi Janusz Walczak prowadzący gospodarstwo w powiecie włocławskim. - Na razie żyto i pszenica nie wyglądają źle. Wcześniej było tak sucho, że zboże wzeszło później niż zwykle. Dlatego teraz nie jest zbyt duże.

- Wegetacja ozimin trwa nawet pod śniegiem - dodaje Marek Radzimierski. - Zatem na razie nie trzeba się przejmować, że rośliny wciąż tak rosną.

Kończy się trudny i dziwny rok

Stanisław Kulwicki przypomina, że tegoroczna aura nie rozpieszczała gospodarzy: - Lato było upalne i suche. Wielu rolników poniosło duże straty w uprawach.

Susza glebowa dokuczała gospodarzom także jesienią. Wielu z nich długo nie mogło przygotować pól do siewów ozimin.

Kiedyś rośliny z późnych siewów często nie osiągały jesienią fazy krzewienia. Tym razem było inaczej.

- Na niektórych polach zboża są przegęszczone - mówi Kulwicki. - Żeby nie zamieniły się w „łąkę” czy „dywan”, wiosną trzeba będzie zmniejszyć dawkę azotu.

Chwasty nie mogą być konkurencją dla zbóż

Gospodarz z Borówna dodaje, że ważne, by rolnicy zdążyli z opryskami: - Żeby chwasty nie stanowiły konkurencji dla roślin.

On zdążył z wykonaniem tych zabiegów. - I z ochroną przed np. mszycami - wyjaśnia. - To bardzo ważne, bo one sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych.

Marek Radzimierski twierdzi, że przyroda potrafi się bronić także przed kaprysami pogody i zbyt ciepłą zimą.

Ilość światła też ma znaczenie dla upraw

- Na wegetację ma wpływ nie tylko temperatura, ale i długość dnia - dodaje doradca. - Słońce świeci krócej niż wiosną, więc wegetacja jest spowolniona.

Prawdziwa zima się spóźnia, więc rolnicy starają się to wykorzystać.

Rolnicy mogli dłużej popracować na polach

- W tym roku mogliśmy dłużej zajmować się na przykład zbieraniem brokułów - mówi Michał Gmys, rolnik z Wtelna (gm. Koronowo). - Niedawno je zakończyliśmy, choć ostatnie partie były już nieco gorszej jakości.

Za to październikowy przymrozek zniszczył kwitnące truskawki, rosnące w rynnach pod osłonami. Gospodarz z Wtelna ma nadzieję, że jeśli system osłon będzie udoskonalony, to w przyszłym roku być może jeszcze w grudniu będzie mógł sprzedawać truskawki.

Bo do coraz cieplejszych zim kujawsko-pomorscy rolnicy zaczynają się przyzwyczajać.

Krzysztof Wilgosiewicz, rolnik z miejscowości Wielowiczek (pow. sępoleński) przed rokiem wysiał pszenicę dopiero ósmego grudnia. - I nie wyglądała gorzej niż inne zboża - ocenił.

Lucyna Talaśka-Klich

Kieruję wspaniałym zespołem dziennikarzy, którzy rozkłada gospodarkę na czynniki pierwsze i tłumaczy Czytelnikom w jaki sposób ekonomia wpływa na życie przeciętnego Kowalskiego. Moim konikiem jest rolnictwo. Konie także są moją pasją, szczególnie huculskie i rasy wielkopolskiej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.