Agnieszka Domka-Rybka

Atos da kręgosłup dla Rio

Największy polski oddział firmy Atos znajduje się w Bydgoszczy. Zatrudnia już ponad 3 tys. osób.  To jedno z najsilniejszych centrów biznesowych w K Fot. Nadesłane Największy polski oddział firmy Atos znajduje się w Bydgoszczy. Zatrudnia już ponad 3 tys. osób. To jedno z najsilniejszych centrów biznesowych w Kujawsko-Pomorskiem.
Agnieszka Domka-Rybka

Firma Atos to partner technologiczny sierpniowych igrzysk olimpijskich. Kontrakt firmy z MKOl jest największą informatyczną umową sportową.

Atos dostarcza m.in. usługi zarządzania sieciami, serwerami, aplikacjami, projektami, a także serwisy w chmurze (cloud). Dla laików: to najnowocześniejszy sposób przechowywania danych w internecie, do których jest dostęp z każdego miejsca na świecie. Właśnie w Brazylii pierwszy raz w historii letnich IO rozwiązania w technologii cloud zostaną wykorzystane w kluczowych aplikacjach.

Z MKOl zwiedzili świat

- Ogrom pracy związany z zaprojektowaniem i zbudowaniem „technologicznego kręgosłupa” oraz stworzeniem infrastruktury igrzysk to zadanie, któremu udało się nam sprostać także podczas wcześniejszych imprez - mówi Aleksandra Zielonka-Wiśniewska, kierownik zespołu ds. kadr w bydgoskim Atosie.

Firma była zaangażowana we wszystkie igrzyska, począwszy od 1992 roku.

- Z MKOl zwiedziliśmy cały świat - opowiada Aleksandra Zielonka-Wiśniewska. - Podczas naszej technologicznej podróży z sukcesem wprowadzaliśmy nowe rozwiązania i ulepszaliśmy już istniejące. Niestety, nie możemy podać, ile osób z bydgoskiego oddziału naszej spółki pracuje akurat w Rio.

Atos jest w Brazylii odpowiedzialny za zaprojektowanie, zbudowanie oraz uruchomienie systemów IT, które sprawią, że to prestiżowe wydarzenie będzie mogło się odbyć, udostępniając światu, m.in. informacje o wynikach, pomagając rekrutować wolontariuszy czy czuwając nad procesem akredytacji.

Większość sportowców, komentatorów, gości czy widzów przed telewizorami nie zdaje sobie sprawy, jak trudnym zadaniem jest zapewnienie igrzyskom kompleksowej obsługi IT. To praca niewidoczna dla wię-kszości ludzi, ale rozwiązania dostarczone przez firmę Atos odgrywają ważną rolę w sprawnym przeprowadzeniu igrzysk.

Ich przykładem mogą być systemy, które w mniej niż pół sekundy przekażą na cały świat informacje o wynikach przez telewizję, internet oraz za pośrednictwem wielu innych urządzeń.

Kolejnym wyzwaniem jest również portal wspierający rekrutację i trening 70 tysięcy wolontariuszy, a także rozwiązanie mające pod kontrolą 400 tysięcy akredytacji.

Porównajmy, że obsługa systemów IT dla imprezy na takim poziomie jest podobna, jak dla firmy zatrudniającej 200 tysięcy pracowników, skierowanej do blisko pięciu miliardów klientów, działającej dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu i zmieniającej swoją lokalizację co dwa lata.

Zatrudniają 100 tysięcy pracowników

- Po raz pierwszy w historii letnich igrzysk olimpijskich do gry wchodzi nowoczesna technologia cloud, najważniejsze systemy planowania zostaną dostarczone właśnie z użyciem chmury. Odpowiadać będzie również za systemy akredytacyjne, wolontariackie, pracownicze i sportowe - wymienia Aleksandra Zielonka-Wiśniewska.

Atos to międzynarodowa firma z branży IT, która na całym świecie zatrudnia około 100 tysięcy pracowników.

W Polsce ma oddziały w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi, Toruniu i największy w Bydgoszczy.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.