Asesorzy szczególnej troski

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Maciej Czerniak

Asesorzy szczególnej troski

Maciej Czerniak

Pierwsze, co zrobi adwokat po niekorzystnym wyroku, który wyda asesor, to podważy jego niezawisłość - mówi Waldemar Żurek. Prawnicy są zdania, że grozi nam fala pozwów do Strasburga.

Ta zmiana jest pomyślana nie dla polityków, nie dla korporacji sędziowskiej, ale dla wszystkich Polaków - to słowa, które Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny skierował 21 września do 265 asesorów. Tego samego dnia wręczył im akty mianowania. - Chcemy budować zaufanie obywateli do profesjonalizmu i bezstronności sądów, do sprawności działania sędziego. Państwo będziecie ambasadorami tej zmiany, ambasadorami wprowadzenia instytucji asesora. Wierzę, że temu wyzwaniu sprostacie.

Asesura jak Feniks z popiołów

30 października, po nocnej konferencji prasowej, na której sędzia Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa poinformował o nieprzyjęciu 265 asesorów, Ziobro mówił: - To jest właśnie myślenie w kategoriach najwyższej kasty, antypaństwowe, wymierzone w interesy całego społeczeństwa. To myślenie ma za nic interes i najlepsze racje, które stoją za tymi wspaniałymi młodymi ludźmi, którzy mogli rozpocząć służbę dla trzeciej władzy.

Przypomnijmy krótko, że KRS tłumaczyła, iż odrzuciła kandydatury asesorów, bo nie dostała na czas z ministerstwa sprawiedliwości ich pełnej dokumentacji.

Jak proponowane zmiany wpłyną na polski wymiar sprawiedliwości? Jak oceniają je eksperci? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych, podejmuję tematy z kręgu dziennikarstwa śledczego. Piszę tez na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.