„Archiwum X” odkrywa tajemnice

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembinski
Maciej Czerniak

„Archiwum X” odkrywa tajemnice

Maciej Czerniak

Policjanci wyjaśniają zbrodnie sprzed lat dokonane w Bydgoszczy, Strzelcach i w lesie pod Oborami.

Robert K. i Karol P. zostali skazani przez Sąd Okręgowy w Toruniu na 15 lat więzienia. Uznano ich winnymi morderstwa dokonanego przed 11 laty. Ich ofiarą padł wtedy Zygmunt K., lokalny biznesmen. Jego ciało znaleziono w 2014 roku w lesie w okolicach wsi Obory (w Nadleśnictwie Dobrzejewice). Szczątki były zakopane.

To zabójstwo nie wyszłoby na jaw, gdyby sprawcy nie zostali dwa lata temu zatrzymani do innej sprawy. W trakcie przesłuchań wygadali się o smierci P.

Gdy we wskazanym miejscu odnaleziono szczątki Zygmunta P., o pomoc poproszono między innymi archeologów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W późniejszym śledztwie wyszły na jaw okoliczności śmierci P., które potwierdzono również procesie. Robert K. (liczący 42 lata) i Karol P. (35 lat) między 2 a 6 czerwca 2005 roku pojechali nissanem sunny do wsi Biskupic, gdzie przebywał Zygmunt P. Ogłuszyli mężczyznę uderzeniem trzonka od siekiery i wepchnęli go do bagażnika. Wywieźli do lasu, wykopali dół i zarzucili mu pętlę na szyję. Linkę przymocowali do samochodu. Gdy ruszyli, mężczyzna zmarł. Zygmunt P. był wcześniej poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania przez sąd i prokuraturę do spraw alimentów, paserstwa i wyłudzeń. Z kolei Robert K. i Karol P. przez lata po zabójstwie wiedli w miarę normalne życie. Założyli rodziny, pracowali.

Ta sprawa jest kolejną, którą po latach udało się rozwiązać policjantom z Pomorza i Kujaw. W Komendzie Wojewódzkiej Policji działa specjalny zespół zajmujący się postępowaniami, które przed laty nie zakończyły się wskazaniem sprawcy. To tak zwana komórka „Archiwum X”. Z kilkunastu spraw niewyjaśnionych przez lata zabójstw w ostatnim czasie śledczym udało się rozwikłać kilka.

16 lutego w bydgoskim Fordonie został zatrzymany i później aresztowany Władysław P., mieszkaniec miejscowości Strzelce Górne. Został oskarzony o zabójstwo dokonane w 1998 roku. To wtedy około 200 metrów od jego domu, w studni sąsiedniego gospodarstwa znaleziono zwłoki 75-letniej Heleny S. Ciało starszej kobiety było przysypane drewnem i gruzem. Zagadkę tej śmierci próbowano rozwikłać przez niemal dwie dekady. W końcu śledczy z Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Północ otrzymali informację od bydgoskich kryminalnych, którym udało się zdobyć zeznania nowych świadków. Wynikało z nich, że sprawcą morderstwa może byc jeden z kilku braci P., mieszkających w dalszym ciągu w tej samej miejscowości. Tak, jak w przypadku zbrodni pod Oborami, tak i w tym domniemany sprawca zabójstwa wiódł przez lata spokojne życie. Założył rodzinę, ma dzieci, dorabiał kładąc glazurę.

W 2014 roku natomiast zatrzymano Sławomira G. Bydgoscy śledczy deptali mężczyźnie od miesięcy. Gdy został zatrzymany, przyznał się częściowo do zabójstwa w 1994 roku 22-kletniej mieszkanki bloku przy ulicy Żmudzkiej. Dziewczynę pod koniec sierpnia tamtego roku znaleziono martwą ze śladami 15 ukłuc i cięć ostrym narzędziem. Wykrwawiła się na śmierć. G. został skazany na 15 lat więzienia. Z jego wyjaśnień wynikało, że zabił, bo nie mógł znieść, że kobieta kochała innego.

Maciej Czerniak

W Gazecie Pomorskiej zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Podejmuję sprawy z kręgu dziennikarstwa śledczego, najczęściej dotyczące tego, co dzieje się na styku władz publicznych z sektorem prywatnym. Z wykształcenia jestem polonistą, a tym, co w mojej pracy najbardziej mnie pociąga i codziennie zadziwia, jest fakt, że najciekawsze historie zawsze pisze życie. Bywają bardziej niezwykłe od scenariuszy filmów. Nie tylko sensacyjnych. Nie zamykam się jednak w tematyce prawno-kryminalnej. Interesuje mnie wszystko, co wiąże się z przemianami społecznymi - od polityki przez prawo do nowych technologii.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.