Apel kard. Dziwisza: Zakończcie spory!

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Leszek Rudzińskileszek.rudzinski@polskapress.pl

Apel kard. Dziwisza: Zakończcie spory!

Leszek Rudzińskileszek.rudzinski@polskapress.pl

Duchowny chce końca politycznych kłótni. Metropolita przypomniał o ważnych rocznicach.

Kardynał Stanisław Dziwisz apelował podczas wielkopiątkowej mszy w Kalwarii Zebrzydowskiej o zaprzestanie politycznych przepychanek.

- Naród jest już zmęczony nieustannymi sporami, konfliktami i podziałami (…). Z tego miejsca w Wielki Piątek proszę wszystkich odpowiedzialnych: zakończcie polemiki! - mówił.

Duchowny podczas liturgii podkreślił, że obecna sytuacja polityczna „nie ma nic wspólnego z autentyczną troską o dobro wspólne”.

Przypomniał ponadto, że rok 2016 jest Rokiem Miłosierdzia w Kościele katolickim. Zaznaczył, że sprawa ojczyzny i narodu jest ważniejsza od „partykularnych interesów poszczególnych ugrupowań partyjnych”. - Proszę przyjąć moje słowo jako wyraz życzliwości i troski Kościoła o dobro wszystkich synów i córek narodu polskiego - mówił kardynał Dziwisz.

Metropolita krakowski zaznaczył, że miłosierdzia potrzebuje także często „nieludzki, utrzymywany w strachu przez terrorystów, niszczony przez egoizm i głupotę” współczesny świat. Podkreślił jednak, że przekonywaliśmy się wielokrotnie, że „Bóg czuwa nad tym światem”. - Również ćwierć wieku temu, uwalniając się od panowania totalitarnego i bezbożnego systemu - mówił duchowny.

Metropolita krakowski przypomniał, że w tym roku przypada kolejne ważne wydarzenie w historii Kościoła i naszego kraju, a mianowicie jubileusz 1050-lecia chrztu Polski.

Podkreślił, że trudno wyobrazić sobie dzieje naszego narodu bez Chrystusa i bez jego Kościoła.

- Był on zawsze z naszym narodem w jego doli i niedoli, w jego okresach dobrobytu i nędzy, w zwycięstwach i przegranych - mówił.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej to jedno z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego. Zostało ufundowane na początku XVII w. przez rodzinę Zebrzydowskich. Łączy zarówno kult Chrystusa cierpiącego, jak i Matki Bożej. Ideą przewodnią jest odwzorowanie ostatniej drogi Chrystusa - Droga Pojmania i Droga Krzyżowa. Misteria pasyjne rozpoczynają się wraz z Niedzielą Palmową. Główna ich część rozgrywa się w Wielki Piątek.

Autor: Leszek Rudziński

Leszek Rudzińskileszek.rudzinski@polskapress.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.