Antyislamskie hasła są przestępstwem

Czytaj dalej
Fot. Maciej Ciemny
M

Antyislamskie hasła są przestępstwem

M

O swoim sprzeciwie wobec islamu poinformowali wjeżdżających do Świecia lokalni działacze ONR-u. Dołączyli do kolegów z innych miast.

Świecie jest kolejnym miastem w regionie, na którego rogatkach pojawiły się antyislamskie tablice. W Bydgoszczy i Toruniu były to przekreślone meczety. Obok Mondi pojawił się sam wyraz „Islam”, przekreślony czerwoną farbą (na zdjęciu obok).

- Dostaliśmy anonimowy telefon, że pojawiła się taka tablica. Zdjął ją wspólny patrol policji i straży miejskiej - mówi Maciej Wyrąbkiewcz, strażnik ze Świecia.

Tablica jest obklejona logiem ONR-u wraz z adresami odwołującymi do głównej witryny Obozu Narodowo-Radykalnego - ruchu nawiązującego tradycjami do zdelegalizowanej w latach trzydziestych nacjonalistycznej partii. Jedna naklejka ma napis ONR Świecie i to lokalnych działaczy tego ugrupowania można uważać za wykonawców znaku. Na swoim Facebookowym profilu ONR Świecie udostępnia fotografie z przekreślonymi meczetami ustawionymi m.in. na wjazdach do Bydgoszczy i Torunia, ale świecką inicjatywą się nie chwali. Próbowaliśmy się skontaktować z aktywistami ugrupowania, ale bezskutecznie.

Działania ONR akceptuje Robert Bocian, korwinista i radny z Osia: - Ludzie słusznie reagują, mają prawo się obawiać. Radykalni muzułmanie nie szanują naszych wartości i tradycji - komentuje.

Obecnie znak znajduje się u strażników, ale najprawdopodobniej zostanie przekazany policji. - Nie mam pojęcia, jak mógłby zostać zakwalifikowany ten czyn - mówi Maciej Rakowicz, rzecznik świeckich policjantów. Podobny problem mieli zresztą funkcjonariusze z Komendy Miejskiej w Toruniu z tablicą z przekreślonym meczetem. Przekazali zebrany materiał dowodowy do prokuratury i to ona w efekcie zdecydowała, że jest to publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic wyznaniowych. - Maksymalnie grożą za to dwa lata więzienia - mówi Bartosz Wieczorek z Prokuratury Rejonowej Centrum-Zachód w Toruniu.

Podobne znaki pojawiają się w całym województwie. Oprócz Torunia i Świecia mogli je także obserwować wjeżdżający m.in. do Bydgoszczy i Aleksandrowa Kujawskiego. Aktywność świeckiego ONR-u może mieć również związek z deklaracjami burmistrza Tadeusza Pogody, który mówił, że Świecie jest w stanie przyjąć dwie rodziny uchodźców.

M

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.