Marcin Banasik

Andrzej Czubak rozwiązuje tajemnice zbrodni sprzed lat. Czytając z kości

Andrzej Czubak zapewnia, że właściwie każda kość ludzkiego szkieletu zawiera informacje o płci, wieku i posturze człowieka Fot. Fot. Anna Kaczmarz Andrzej Czubak zapewnia, że właściwie każda kość ludzkiego szkieletu zawiera informacje o płci, wieku i posturze człowieka
Marcin Banasik

Andrzej Czubak jest niczym Sherlock Holmes. Tyle że ten krakowski detektyw odczytuje ślady z kości. W ciągu 23 lat pracy zrekonstruował 800 czaszek. W tym domniemany czerep Jana Kochanowskiego, który okazał się... kobietą.

Pierwszą czaszkę dostał na studiach od kolegi, który zdobył ją ze skrzyni ustawionej przy... kościele. - Leżały tam kości z salwatorskiego cmentarza ofiar dżumy sprzed dwustu lat. Kiedy moja mama dowiedziała się, że śpi pod jednym dachem z ludzkimi szczątkami, musiałem znaleźć dla skarbu inne miejsce. Czaszka wędrowała, aż w końcu znalazła się w Instytucie Ekspertyz Sądowych w Krakowie, gdzie leży do dziś - opowiada dr Andrzej Czubak, antropolog sądowy zajmujący się głównie badaniem kości.

To właśnie on pomaga m.in. funkcjonariuszom z krakowskiego „Archiwum X” w rozwiązywaniu tajemniczych zbrodni sprzed lat. Zanim jednak biolog z zawodu nauczył się „czytać z kości”, musiał oswoić się z przebywaniem z ludzkimi i zwierzęcymi szczątkami.

Antropolog przyznaje, że od dziecka fascynowało go odnajdywanie ciekawych okazów. - Zbierałem kości zdechłych kur czy psów. Wszystko chowałem do specjalnej skrzynki, którą mam do dzisiaj. Są tam różne okazy, zasuszone afrykańskie chrząszcze i zęby niedźwiedzi jaskiniowych. Jedne są żółte, inne zielone lub niebieskie. Po wyczyszczeniu wyglądają pięknie - niczym kamienie szlachetne - porównuje „detektyw kości”.

W dalszej części tekstu:

 • w jaki sposób Andrzej Czubak trafił do krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych
 • co musi zrobić antropolog, żeby wykonać rekonstrukcję twarzy na podstawie czaszki
Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Marcin Banasik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.