„Anakonda 16” - z powietrza i wody

Czytaj dalej
Fot. Roman Laudański
Roman Laudański

„Anakonda 16” - z powietrza i wody

Roman Laudański

Za tydzień rozpoczną się ćwiczenia, w których weźmie udział 31 tysięcy żołnierzy z 18 państw NATO.

Na kilku poligonach na terenie kraju wykorzystanych zostanie ponad 3 tys. najróżniejszych pojazdów wojskowych, sto pięć samolotów i śmigłowców oraz 12 okrętów na Bałtyku. Część ćwiczeń odbędzie się pod Toruniem i w okolicach Chełmna. Pełne ręce roboty mają już logistycy z 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej, którzy będą odpowiadać za transport, zakwaterowanie i wyżywienie ok. 31 tysięcy żołnierzy.

Siódmego czerwca, dzień po uroczystym otwarciu ćwiczeń pod kryptonimem „Anakonda’16” dwa tysiące spadochroniarzy z Polski, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii przeprowadzi operację powietrzno - desantową na toruńskim poligonie. Scenariusz ćwiczeń zakłada elementy wojny hybrydowej, czyli zajęcia strategicznie ważnego mostu przez „zielone ludziki” państwa-agresora i odbicie obiektu przez wojska NATO. Do tej pory ćwiczyli tu amerykańscy artylerzyści, a nie tak dawno temu przez Toruń przejechała grupa amerykańskich wozów bojowych w drodze na ćwiczenia do państw bałtyckich. Z informacji uzyskanych w Dowództwie Operacyjnym Sił Zbrojnych wynika, iż Amerykanie załadują sprzęt i żołnierzy do samolotów transportowych w Stanach Zjednoczonych, dolecą do Polski i przeprowadzą desant.

Dzień później w okolicach Chełmna wielonarodowy batalion inżynieryjny wybuduje przeprawę przez Wisłę. Chełmińscy i inowrocławscy saperzy ćwiczą co roku na Wiśle budowę części podobnych przepraw. Ciężarówki dowożą elementy pływające, które po zrzuceniu do wody, stanowią elementy pływającego mostu, po którym - tym razem - przejedzie ponad 300 pojazdów wojskowych w drodze na ćwiczenia w krajach nadbałtyckich. Do osłony przeprawy zostaną wykorzystane cztery śmigłowce w inowrocławskiej bazy. Postawią one m.in. zasłonę dymną.

A jeśli już wspomnieliśmy inowrocławską bazę, to najprawdopodobniej będzie ona gościć amerykańską brygadę lotniczą wyposażoną m.in. w śmigłowce AH-64; charakterystyczne, dwuwirnikowe CH-47 Chinook czy śmigłowce wsparcia piechoty UH-60 Black Hawk.

Ze scenariusza ćwiczeń wynika, że 10 czerwca pod osłoną nocy polskie i amerykańskie wojska aeromobilne przeprowadzą szturm z wykorzystaniem 35 śmigłowców.

Nie zabraknie zadań dla wojsk chemicznych z Brodnicy, które - wraz z medykami - będą ćwiczyły przeciwdziałania zagrożeniom związanym z użyciem broni masowego rażenia oraz przeprowadzą ewakuację. W tym czasie saperzy z Inowrocławia postawią na Odrze w Białej Górze koło Krosna Odrzańskiego przeprawę dla brytyjskiego batalionu.

Jak widać z rozmachu ćwiczeń - „Anakonda ‘16” połączy kilka przedsięwzięć szkoleniowych w tej części Europy: międzykontynentalnego przerzutu strategicznego sił USA do Polski, przemieszczenie sił USA do krajów bałtyckich, sprawdzian Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości tzw. Szpicy NATO (z udziałem bydgoskiego centrum) oraz ćwiczenie sił morskich Floty Uderzeniowej NATO na Bałtyku.

- Polska jako państwo - gospodarz zapewnia zakwaterowanie oraz obsługę logistyczną ćwiczeń- dodają w Dowództwie Operacyjnym.

Roman Laudański

Nieustającą radością w pracy dziennikarskiej są spotkania z drugim człowiekiem i ciekawość świata, za którym coraz trudniej nam nadążyć. A o interesujących i intrygujących sprawach opowiadają mieszkańcy najmniejszych wsi i największych miast - słowem Czytelnicy "Gazety Pomorskiej"

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.