Ambicja i konsekwencja, czyli powiatowy budżet

Czytaj dalej
Fot. Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka

Ambicja i konsekwencja, czyli powiatowy budżet

Karolina Rokitnicka

Radni powiatu golubskiego uchwalili w ubiegłym tygodniu tegoroczny budżet. Jest nadwyżka. Poza tym około 10% wydatków stanowią inwestycje.

Tegoroczne dochody mają wynieść około 41,7 mln zł. Wydatki będą o 1,64 mln zł niższe.

- Powstała nadwyżka budżetowa zostanie przeznaczona na spłatę wcześniejszych zobowiązań. Zadłużenie powiatu to około 9 mln zł - informuje skarbnik powiatu Małgorzata Chojnacka. -Tegoroczny budżet jest oszczędny. Jednym z jego celów była zmiana wynagrodzeń. Nie jest to podwyżka, a regulacja płac, dostosowanie ich do rozporządzenia.

Choć budżet ma być oszczędny, to nie brakuje w nim inwestycji. Powiat przeznaczy na nie 4,11 mln zł, czyli ponad 10 procent wszystkich wydatków. W tegorocznym budżecie ujęto m.in. zadania drogowe opiewające na niemal 3,2 mln zł. Planowana jest przebudowa drogi Wrocki-Golub-Dobrzyń oraz Cieszyny - Lisewski Młyn. Powiat stara się o dotacje na to zadanie w ramach tzw. „Schetynówki”.

Partnerami ma być gmina Golub-Dobrzyń i Nadleśnictwo w Konstan-cjewie. Powiat zabezpieczył na ten cel 1,18 mln zł. Przewidziano też kontynuację przebudowy drogi Kowalewo-Okonin. Chodzi o odcinek o długości 4550 m. Jest szansa na wsparcie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zadanie może pochłonąć 800 tys. zł. Wkład własny powiatu to 334 tys. zł. Do przebudowy przewidziana jest też droga powiatowa Ruże - Łukaszewo o długości 4391 m wraz z mostem w Rużu. Inwestycja będzie możliwa dzięki rezerwie subwencji ogólnej Ministra Infrastruktury i Rozwoju.

Założenie jest takie, by 50 % pochodziło z ministerstwa, a resztę po równo sfinansował powiat i gmina Zbójno. W budżecie zabezpieczono na ten cel 808 tys. zł. Jest też plan na przebudowę drogi Szafarnia - Płonne o długości 1800 m. Zarezerwowano na nią 66,7 tys. zł. Kwotą 100 tys. zł powiat wesprze inwestycję polegającą na przebudowie drogi z Kowalewa do Wąb-rzeźna. Została ona już zrealizowana, jednak trzeba uregulować płatności. Ponadto zabezpieczono 674 tys. zł na budowę chodnika przy drodze Golub-Dobrzyń-Dulsk-Radomin. Radni przeznaczyli też 25 tys. zł na dokumentację związaną z budową przepustu na Strudze Młyńskiej.

Samorząd chce też zainwestować w budynki. W ramach strategii rozwoju powiatu planowana jest kompleksowa modernizacja wraz z termomo-dernizacją budynku Zespołu Szkół nr 1. Wartość tej inwestycji szacowana jest na 1.8 mln zł. Wkład własny powiatu to 15 % kosztów, około 323 tys. zł. Za 20 tys. zł powiat chce przygotować dokumentacjędo termomoder-nizacji budynku ośrodka we Wielgiem. Tyle ma też kosztować dokumentacja adaptacji pomieszczeń przy ul. Koppa 1 w Golubiu-Dobrzyniu na utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy. Zabezpieczono też 55 tys. zł na modernizację parkingu.

Zaplanowano też rewitalizację budynku przy ul. Odrodzenia 5 w Kowalewie Pomorskim na potrzeby szkoły muzycznej. Powiat podjął starania o uzyskanie 50 % wymiany pokrycia dachowego na tym obiekcie. Wkład powiatu to ok. 424 tys. zł. Ponadto zabezpieczono 30 tys. zł na modernizację wejść do ZS3 oraz 10 tys. zł na wymianę okien w tej placówce. Przewidziano też 15,5 tys. zł na modernizację Domu Pomocy Społecznej.

Karolina Rokitnicka

Dziennikarstwo to nie tylko moja praca, ale także pasja. Szczególnie bliskie mi sprawy lokalne, dotyczace Golubia-Dobrzynia i okolic, samorządowe, oświatowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych czy wyników edukacyjnych, a także materiały interwencyjne. W codziennej pracy bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). Dziękuję moim instruktorom za pomoc w poruszaniu się po tych niezbadanych dla mnie obszarach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.