Maciej Czerniak

Alimenciarz może trafić za kraty. Mnóstwo zgłoszeń na policję!

Alimenciarz może trafić za kraty. Mnóstwo zgłoszeń na policję! Fot. archiwum Polska Press
Maciej Czerniak

Łatwiej teraz ścigać tzw. alimenciarzy. Nowe prawo pozwala karać niepłacących „uporczywie”. Rekordzista z regionu musi zapłacić na swoje dzieci 421 tys. zł. Innych dłużników jest 22,5 tys.

Tylko we wrześniu policjanci na Kujawach i Pomorzu wszczęli 169 postępowań w sprawach dotyczących dłużników alimentacyjnych.

- Od stycznia do września tego roku podjęto 954 takie postępowania - mówi Kamila Ogonowska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Dla porównania w całym roku 2016 - jak mówi podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik KWP, policja miała zanotowanych 936 postępowań wszczętych: - A w 2015 roku było ich 1388.

Od września, na mocy nowych, zaostrzonych przepisów prawa karnego rodzicom, którzy unikają płacenia na swoje dzieci, grozi więzienie.

Nawet dwa lata

Nowelizacja zakłada: „Kto uchyla się od wykonania (...) jeżeli łączna wysokość (...) zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych (...) albo opóźnienie (...) wynosi co najmniej 3 miesiące (...) podlega grzywnie, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

Co - w świetle nowych przepisów - grozi osobom, które nie płacą alimentów? Kiedy mogą trafić do więzienia? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.