Alexander McQueen: Człowiek, który zmienił świat mody [RECENZJA FILMU]

Czytaj dalej
Fot. materiały archiwalne
Sebastian Gabryel

Alexander McQueen: Człowiek, który zmienił świat mody [RECENZJA FILMU]

Sebastian Gabryel

Film dokumentalny o życiu słynnego projektanta Alexandra McQueena właśnie wchodzi do polskich kin. Szokuje i wywołuje spore emocje, zupełnie jak postać jego bohatera – genialnego artysty, który kochał modę, ale jej światu grał na nosie i pokazywał środkowy palec.

Alexander McQueen nie uznawał kompromisów. Jak często podkreślał, projektowanie mody było dla niego czymś w rodzaju autoterapii. Jego kolekcje charakteryzował mrok, którym przerażał, a jednocześnie intrygował paryskie elity. Jego twórczości nie oparła się nawet brytyjska królowa.

Lubię rozwalać ludziom głowy. Lubię im w nich namieszać, zakłócić spokój – powiedział w jednym z ostatnich wywiadów przed swoim samobójstwem w 2010 roku, popełnionym w przeddzień pogrzebu matki. Choć od tragicznej śmierci projektanta minęło już osiem lat, jego niepokojąca, wywrotowa twórczość wciąż jest na ustach większości pasjonatów mody.

Dokument „McQueen” Iana Bonhôte’a to brutalna, a zarazem pięknie zrealizowana opowieść o aroganckim chłopaku z biednej dzielnicy Londynu, który w wieku zaledwie dwudziestu siedmiu lat został głównym projektantem w słynnym domu mody Givenchy.

To historia artysty, który pierwsze pokazy tworzył dzięki pieniądzom z zasiłku, za każdym razem wywołując wielkie kontrowersje. Wreszcie opowiada o ikonie, która swoją markę wypromowała szokującymi projektami, tak ważnymi dla światowej mody oraz popkultury, ale i o zwykłym człowieku – wrażliwym, zmagającym się z depresją i uzależnieniem od narkotyków, które w końcu pociągnęły go na samo dno.

Warto podkreślić, że „McQueen” składa się nie tylko z materiałów archiwalnych, ale również z wielu wypowiedzi osób z najbliższego otoczenia projektanta – jego rodziny, przyjaciół i współpracowników, którzy wciąż nie mogą pogodzić się z jego odejściem.

„McQueen”, reż. Ian Bonhôte, Wielka Brytania, premiera filmu: 20 lipca

Sebastian Gabryel

Szef działu kultury w dzienniku "Głos Wielkopolski" oraz wydawca internetowy serwisu poznan.naszemiasto.pl. Zajmuję się każdym aspektem (nie tylko) poznańskiej kultury – i to nie tylko tej przez "ą ę". Piszę o tym, co ciekawego w niej piszczy, choć nie ukrywam, że osobiście najbliżej mi do wydarzeń, w których setlista ma znaczenie. Przygotowuję dla Was nie tylko gorące newsy z (wielko)polskiego świata muzyki, filmu, literatury, teatru czy gier, ale rozmawiam też z artystami i przygotowuję zestawienia najciekawszych kulturalnych zjawisk. Maczam też palce w poznan.naszemiasto.pl. Prywatnie? Minimal, IDM, ambient, trap metal i ciężkie rzeczy z przedrostkiem "post-" – tam jestem. Niepoprawny eklektyk muzyczny, binge-watcher i gorliwy prenumerator czasopisma Spotify. Dumny posiadacz maltańczyka i rogatej żaby. Profesjonalizujący się amator miksów, masterów i wszelkiej produkcji szeroko pojętej muzyki elektronicznej w tempie 125 BPM.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.