Aleja 23 Stycznia jest jak plama na planie Grudziądza

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Ernestowicz
Łukasz Ernestowiczlukasz.ernestowicz@pomorska.pl

Aleja 23 Stycznia jest jak plama na planie Grudziądza

Łukasz Ernestowiczlukasz.ernestowicz@pomorska.pl

- Czy Aleja 23 Stycznia będzie odnawiana? - dopytują mieszkańcy. Urzędnicy odpowiadają: - Mamy takie plany.

Starówka wypiękniała. Góra Zamkowa także. Miasto przymierza się do rewitalizacji ul. Spichrzowej.

- A co z „Placem Stycznia”, który kiedyś był perłą miasta, a dziś nie wygląda już tak ładnie? - pytają grudziądzanie.

- Mieszkam w kamienicy przy postoju taksówek na al. 23 Stycznia. Serce mnie boli, jak patrzę na tę okolicę i widzę, że z roku na rok jest ona coraz bardziej zaniedbana - zauważa pani Cecylia. - Chodniki krzywe, zieleń brzydka, wszędzie pełno śmieci i brudu. Gdzie nie spojrzeć, nasze miasto staje się piękniejsze, ale to miejsce wygląda okropnie. A przecież to tutaj jest centrum komunikacyjne i przesiadkowe!

W tej samej sprawie otrzymaliśmy również elektroniczny list na naszą skrzynkę redakcyjną:
Trzeba przyznać, że w ostatnich latach w Grudziądzu wiele się zmieniło na korzyść i miasto wypiękniało. Osobiście doceniam zagospodarowanie nabrzeża Wisły w rejonie Mariny i wzdłuż ulicy Rybackiej. Teraz, gdy mam gości prowadzę ich tam na spacer, bo wiem, że jest to czysty i przepiękny zakątek Grudziądza” - pisze pan Mieczysław Kucharski. - „Pora jednak z tymi porządkami przenieść się na „Plac Stycznia” w rejon postoju taxi i przystanków autobusowych. Nawierzchnia brukowana, w tym miejscu gdzie jest „róża wiatrów”, przypomina taflę wzburzonego jeziora. Są w niej też wyrwy niebezpieczne dla przechodniów. Cały plac jest zanieczyszczony śmieciami, piachem, błotem. Zgrozę wywołuje widok leżących petów papierosowych. Taka sama sytuacja jest na brukowanej uliczce wzdłuż parkingu samochodowego. Tutaj dodatkowo leżą nieuprzątnięte suche gałązki spadające z drzew.

Nasz Czytelnik zauważa, że to miejsce, położone przecież w sercu miasta, w takim stanie - nie jest i nie powinno być wizytówką Grudziądza. Wkrótce rozpocznie się sezon turystyczny. Co o nas powiedzą turyści i goście odwiedzający miasto ? Zdaniem pana Mieczysław - nic dobrego.

- Nic dodać, nic ująć - potwierdza Jan Maciołek, którego spotkaliśmy na al. 23 Stycznia. - Okolica jest odnowiona, a na tej ulicy, niestety, panuje bajzel.

Czy aleja doczeka się rewitalizacji?

- Mamy już gotową koncepcję przebudowy i utworzenia w tym miejscu centrum przesiadkowego. Modernizacja obejmie fragment ulicy od dawnej siedziby firmy Hydro-Vacuum, aż do skrzyżowania z ul. Focha, na którym powstanie rondo. Będą tam nowe chodnik, ścieżki rowerowe, zieleńce. Planujemy zbudowanie dodatkowego toru tramwajowego i powstanie nowej linii tramwajowej od dworca PKP do „Placu Stycznia” - wylicza wiceprezydent Marek Sikora. - Jeszcze w tym roku opracujemy dokumentację techniczną tej modernizacji.

Włodarz przyznaje, że przebudowa uzależniona jest - oczywiście - od pozyskania funduszy unijnych na tę inwestycję.

Łukasz Ernestowiczlukasz.ernestowicz@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.