Akcję PIT czas zacząć. Liczymy

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Agnieszka Domka-Rybka

Akcję PIT czas zacząć. Liczymy

Agnieszka Domka-Rybka

W tym roku rozliczamy się podobnie jak w poprzednim. Możemy więc skorzystać ze starych ulg. Najpopularniejszy jest odpis na dzieci.

Można z niego skorzystać niezależnie od zaproponowanego przez rząd programu „Rodzina 500 plus”. Jak rok temu, osoby z jedną pociechą i dochodami rocznymi obojga małżonków powyżej 112 tys. zł zwrotu nie otrzymają. W przypadku zaś posiadania dwojga i więcej dzieci dochód nie ma znaczenia, więc odpis przysługuje. Ulga pozwala obniżyć podatek o 1.112,04 zł na jedno dziecko. Rodzice, którzy mają co najmniej troje dzieci zwiększą odliczaną kwotę o 50 procent na trzecią pociechę. Na czwartą i każdą następną suma odliczenia dodatkowo rośnie o 100 procent.

Natomiast ulga internetowa przysługuje wyłącznie tym, którzy zaczęli korzystać z sieci po raz pierwszy. Mogą oni odliczać ją tylko przez dwa lata.

Do ulgi rehabilitacyjnej mają zaś prawo nie tylko niepełnosprawni, ale także podatnicy, którzy utrzymują takie osoby. Pod warunkiem jednak, że roczne dochody niepełnosprawnego nie przekraczają 9 120 zł. Wydatki nielimitowane można odliczyć w całości. Są to choćby koszty związane z przystosowaniem mieszkania do potrzeb niepełnosprawnego czy na odpłatną rehabilitację. Tymczasem limitowane ogranicza kwota, czyli 2 280 zł rocznie. Wydatek limitowany to np. używanie samochodu osobowego dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

Obliczając wartość darowizny przekazanej na cele krwiodawstwa, należy pamiętać o pomnożeniu ilości (wyrażonej w litrach) oddanej bezpłatnie krwi lub jej składników przez kwotę 130 zł. Tyle bowiem wynosi wysokość ekwiwalentu pieniężnego przysługującego dawcy za jeden litr pobranej krwi. By podatnik mógł liczyć na maksymalną ulgę, musi mieć dochód nie niższy niż 60 017 zł w roku.

Ulgi rozliczamy w PIT-O i dołączymy do odpowiedniego zeznania rocznego. W razie pytań można zadzwonić na Infolinię Krajowej Informacji Podatkowej: z telefonu stacjonarnego 801 055 055, z komórkowego 22 330 0330, zagraniczne połączenie +48 22 330 0330, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-18.00. W tym roku przeciętnego Kowalskiego obowiązuje jedna ważna zmiana: gdy będzie potrzebna korekta zeznania, nie musi już składać uzasadnienia do niej.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.