Akcja PIT na ostatniej prostej. Czas stop: 2 maja

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kasprzak
Agnieszka Domka-Rybka

Akcja PIT na ostatniej prostej. Czas stop: 2 maja

Agnieszka Domka-Rybka

Większość podatników z regionu już rozliczyła się z fiskusem. Dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli urzędy - 27 i 28 kwietnia - popracują dłużej.

- Do tej pory na Kujawach i Pomorzu rozliczyło się prawie 90 procent podatników - informuje Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. - W ostatnich dniach kwietnia, w czwartek 27 i piątek 28, wszystkie urzędy skarbowe będą otwarte dłużej, czyli do godziny 18.00. W tym roku 30 kwietnia jest dniem wolnym od pracy (niedziela), dlatego ostatni dzień składania zeznań przesunie się na 2 maja. Urzędy zapewnią wtedy możliwość złożenia deklaracji w standardowych godzinach pracy: od godz. 7.30 do 15.30.

Najpopularniejszą ulgą w naszym regionie jest, tradycyjnie, prorodzinna. Mogą z niej korzystać ci, którzy wychowują dzieci - bez względu na wiek, jeśli otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną, osoby do ukończenia 25 roku, uczące się. Obowiązuje limit dochodów małżonków, który wynosi 112 tys. zł rocznie. Gdy oboje rodzice zarobili więcej, nie skorzystają z odpisu. Limit obowiązuje też osoby samotnie wychowujące dzieci i wynosi 56 tys. zł. Na pierwsze i drugie dziecko przysługuje ulga w wysokości po 92,67 zł miesięcznie, czyli po 1112,04 zł rocznie, na trzecie dziecko - 166,67 zł miesięcznie, czyli rocznie 2000,04 zł, a na czwarte i każde kolejne - po 225 zł miesięcznie - rocznie 2700 zł. Rodzice wychowujący dwoje i więcej dzieci mogą skorzystać z ulgi bez względu na wysokość uzyskanego dochodu.

Mieszkańcy chętnie odliczają także ulgę rehabilitacyjną. Sam wiek i opieka nie uprawniają do odliczeń. W przypadku posiadania orzeczenia o przyznaniu jednego z trzech stopni niepełnosprawności, można odliczyć m.in. koszty związane z zakupem niezbędnych leków, jeśli wydatki na nie przekroczą 100 zł miesięcznie. Wówczas odliczeniu podlega kwota stanowiąca różnicę między wydatkami faktycznie poniesionymi w danym miesiącu a 100 zł. I tak np., jeśli zapłacimy w aptece 200 zł, odliczamy 100 zł, gdy 300 zł wtedy 200 zł. Nie obowiązuje tu żaden limit, jednakże musimy posiadać dowody poniesienia wydatków (np. faktury z apteki). Można odliczyć także wydatki związane z dojazdem na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne do limitu 2280 zł. To górny próg - urząd skarbowy ma prawo zweryfikować, czy takie wydatki zostały poniesione.

Akcja PIT na ostatniej prostej. Czas stop: 2 maja

W przypadku ulgi dla honorowych krwiodawców obliczając wartość darowizny przekazanej na cele krwiodawstwa należy pamiętać o pomnożeniu ilości (wyrażonej w litrach) oddanej bezpłatnie krwi lub jej składników przez kwotę 130 zł. Tyle bowiem wynosi wysokość ekwiwalentu pieniężnego przysługującego dawcy za jeden litr pobranej krwi.

W tym roku podatnicy mogą skorzystać z nowego formularza PIT-OP, czyli oświadczenia o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego. Jest przeznaczony dla emerytów i rencistów, którzy otrzymali roczne obliczenie podatku PIT-40A oraz chcą przekazać 1 procent wybranej OPP.

We wcześniejszych latach musieli wypełniać zeznanie podatkowe, a teraz, jeśli złożą PIT-OP, to urząd przekaże wybranej organizacji 1 proc. PIT-OP złożymy elektronicznie, przy użyciu dostępnego na Portalu Podatkowym formularza online, formularza interaktywnego, aplikacji e-Deklaracje Desktop, a także za pośrednictwem bankowości internetowej i papierowo.

Krajowa Administracja Skarbowa zachęca, by wysyłać PIT-y przez internet za pomocą e-Deklaracji. To darmowy, szybki i bezpieczny sposób rozliczenia się z fiskusem.

Kara: minimalnie to 200 zł

2 maja mija ostateczny termin dostarczenia deklaracji. Najniższa kara, jaką można otrzymać za nieterminowe rozliczenie podatku, to jedna dziesiąta minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 200 zł. Ta kara może być jednak znacznie dotkliwsza - urzędnik skarbowy ma prawo ocenić, że minimalna wysokość grzywny jest niewspółmierna do wagi naruszenia.

PIT przez internet
Wysyłanie deklaracji przez Internet jest bezpieczne i całkowicie darmowe, a zeznanie zostanie przesłane bezpośrednio do urzędu skarbowego. Należy jednak pamiętać, że najwyższą gwarancję bezpieczeństwa dają tylko formularze i aplikacja e-Deklaracje Desktop udostępnione na Portalu Podatkowym.

PIT przez Internet w pięciu krokach:

  1. Wejdź na Portal Podatkowy.
  2. Wypełnij formularz - ze strony Portalu Podatkowego. Pamiętaj - aby skorzystać z formularza interaktywnego (zakładka e-Deklaracje), sekcja Formularze, najpierw należy pobrać i zainstalować Wtyczkę (plug in).
  3. Podpisz go wpisując kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym za 2015 rok.
  4. Wyślij dokument.
  5. Pobierz i zachowaj Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Jest ono dowodem traktowanym na równi z dowodem nadania listu poleconego, czy potwierdzeniem złożenia PIT-u w urzędzie skarbowym.
  6. W przypadku pojawienia się wątpliwości zawsze można skorzystać z instrukcji obsługi formularzy interaktywnych zamieszczonej w zakładce Instrukcje.

Ze złożenia deklaracji w formie elektronicznej wynika wiele korzyści:

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.