Akademia Muzyczna w Bydgoszczy ogłasza konkurs [zdjęcie interaktywne]

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski / Polska Press Grupa
Joanna Pluta

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy ogłasza konkurs [zdjęcie interaktywne]

Joanna Pluta

Konkurs na projekt nowej siedziby, która ma się znaleźć na nieużywanym terenie w pobliżu ulicy Chodkiewicza. Gmach ma kosztować 100 mln zł.

To kolejny krok w stronę utworzenia w Bydgoszczy nowej siedziby dla uczelni, która w tej chwili jest rozbita na kilka budynków. Już przed dwoma laty miasto zgodziło się oddać pod budowę nowego gmachu uczelni ogromną działkę, która jest otoczona między innymi ulicami Chodkiewicza - od południa i Kamienną od północy.

Później ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego zapewniło, że na budowę znajdą się pieniądze. Inwestycja ma pochłonąć nieco ponad 100 mln złotych. Teraz Akademia Muzyczna ogłosiła konkurs na koncepcję architektoniczną budynku. Składanie konkursowych prac ma się zakończyć 29 kwietnia (do 2 lutego jednak można składać wnioski o dopuszczenie do konkursu). Najlepszy pomysł poznamy w maju. Wystawę prac konkursowych zaplanowano na lipiec. Budynek miałby być gotowy do 2020 roku.


Tutaj na razie jest niewiele, ale będzie Akademia Muzyczna - archiwalny artykuł w infografice.

Działka liczy ponad 30 tys. m kw. i na niej ma stanąć zabudowa nieprzekraczająca 4,5 tys. m kw. Powierzchnia użytkowa części nadziemnej ma wynieść maksymalnie 13,5 tys. m kw., a podziemnej przeznaczonej na parking dla 130 miejsc postojowych - 3,6 m kw. Dodatkowo parking na 50 miejsc trzeba zaprojektować w części nadziemnej.

Budynek ma być nowoczesny, pasywny, koszty jego eksploatacji mają być niskie, a pomieszczenia optymalnie przystosowane do funkcji, które mają spełniać. Zgodnie z tym, co planowano już wcześniej, przed gmachem ma się znaleźć efektowny park, w którym latem odbywałyby się plenerowe koncerty dla bydgoszczan.

Przewodniczącym składu konkursowego jest Marek Dunikowski (Stowarzyszenie Architektów Polskich Kraków). Dla najlepszej propozycji przewidziano nagrodę w wysokości 30 tys. zł. Za drugie miejsce 20 tys. zł, trzecie 10 tys. zł, a pula na wyróżnienia wynosi 20 tys. zł. Szczegółowe informacje i regulamin można znaleźć na stronie www.akademia2020.pl.

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.