Agencja nie przedłuży dzierżawy, bo rolnik mieszka za daleko

Czytaj dalej
Fot. freeimages.com
Magdalena Dolatowska

Agencja nie przedłuży dzierżawy, bo rolnik mieszka za daleko

Magdalena Dolatowska

Dla Macieja Krzyżaniaka rolnictwo jest pasją oraz sposobem na życie. Od czternastu lat dzierżawił działkę położoną w Uchorowie (powiat poznański) o powierzchni prawie 26 ha, na której uprawiał pszenicę, pszenżyto oraz rzepak. W maju rolnik złożył wniosek o przedłużenie umowy, jednak pomimo odpowiedniego sposobu wykorzystywania gruntu oraz wywiązywania się z płacenia czynszu dzierżawczego, ziemia została mu zabrana.

Głównym warunkiem przystąpienia ponad dziesięć lat temu do przetargu, było posiadanie ziemi w gminie Murowana Goślina, który spełniał, ponieważ Pan Maciej posiada własny grunt w Wojnowie. Rolnik czuje się oszukany, ponieważ Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie podał powodu, dla którego podjął właśnie także decyzję.

- W maju złożyłem do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wniosek, aby przedłużyć okres umowy, ponieważ kończy się ona 31 października. W odpowiedzi otrzymałem pismo odmowne, w którym nie było informacji dotyczącej tego, jakie warunki nie zostały przeze mnie spełnione. Rozmawiałem z dyrektorem KOWR, że mam tylko 8 ha swoich ziem, a pozostałe dzierżawie na podstawie prywatnych umów, które w każdym momencie mogą zostać zerwane. Gdybym wiedział, że umowa nie zostanie przedłużona, nie kupowałbym sprzętów rolniczych, za które częściowo zapłaciłem z dofinansowania unijnego. Nie potrafię zrozumieć ich decyzji, zakupiłem maszyny, z których nie będę mógł używać. To marnotrawstwo pieniędzy podatników - mówi rolnik.

Działka uprawiana przez mężczyznę prosperowała według najwyższych standardów. Pan Maciej dbał o ziemię poprzez utrzymywanie jej w dobrej kulturze rolnej, rozumianej jako nawożenie, a także meliorację, mającą na celu polepszenie żyzności gleby. Inwestycji, które poczynił myśląc perspektywicznie o działce, teraz nie będzie miał z czego spłacać. Pan Maciej otrzymał wycenę wykupu ziemi, jednak dlatego, że ośrodek nie uregulował własności prawnych gruntu, nie mógł go wykupić.

W dalszej części dowiedz się:

 • z jakich powodów rolnikowi odmówiono dalszej dzierżawy?
 • jakie będą kolejne kroki walczącego o ziemię rolnika?
Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Magdalena Dolatowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.