Karolina Strzałka

Agata lubi piąć się na szczyt i kocha ekstremalny sport

Na zdjęciu Agata Wiśniewska podczas Mistrzostw Polski we wspinaczce, które odbyły się w październiku w Arenie Toruń. Fot. Jacek Smarz Na zdjęciu Agata Wiśniewska podczas Mistrzostw Polski we wspinaczce, które odbyły się w październiku w Arenie Toruń.
Karolina Strzałka

Torunianka Agata Wiśniewska połączyła swoją pasję z życiem zawodowym. Wspinać zaczęła się już jako nastolatka i doszła do mistrzostwa.

Agata Wiśniewska jest miłośniczką sportu ekstremalnego. Kocha się wspinać. Zamiłowanie do sportu połączyła z karierą zawodową - pracuje w toruńskiej firmie Gatowalls jako projektantka ścian wspinaczkowych.

Pasja do wspinania zrodziła się górach, gdzie od dzieciństwa przemierzała wraz z rodziną turystyczne szlaki i zdobywała kolejne szczyty. Wspinać zaczęła się jako nastoletnia dziewczyna. Korzystając wówczas z nowo otwartej pierwszej w Toruniu ściany wspinaczkowej utwierdziła się w przekonaniu, że daje jej to radość i spełnienie. Później było coraz wyżej i bardziej ekstremalnie. Wspinała się po niemal wszystkich ścianach toruńskiego Starego Miasta, a także lokalnych ruin Zamku Dybowskiego.

Po ukończeniu 15 lat spróbowałam wspinania sportowego i to pochłonęło mnie całkowicie. Najbardziej lubię wspinać się w górach, gdzie natura góruje nad cywilizacją

Jak przyznaje - lubi piąć się na szczyt. Każde trudniejsze podejście traktuje jako osobiste wyzwanie, a osiągnięcie sukcesu przynosi jej dużo satysfakcji. Najtrudniejszą drogę wspinaczkową, jaką do tej pory pokonała jest 40-metrowa, mocno zawieszona linia Kalea Borroka znajdująca się w regionie Siurana w Katalonii.

- Drogę udało mi się ukończyć po około 20 próbach w ciągu 3 miesięcy. Było to wówczas trzecie kobiecie przejście drogi o takiej trudności w historii polskiego wspinania sportowego - wyjaśnia Wiśniewska. - Nie lubię się bać, dlatego nie wspinam się tam, gdzie jest to niebezpieczne. Wybieram drogi dobrze przygotowane pod względem asekuracji.

Agata Wiśniewska jest laureatką wielu wyróżnień i prestiżowych nagród. Na swoim koncie posiada m.in. tytuł zwyciężczyni generalnej klasyfikacji Pucharu Polski 2011, tytuł Mistrzyni i Wicemistrzyni Polski w prowadzeniu oraz bulderingu (wspinaczka po wolnostojących kilkumetrowych blokach skalnych bez użycia liny asekuracyjnej). Ponadto jest Mistrzynią Polski we wspinaniu się na trudność.

- To wspaniałe móc połączyć pracę z życiową pasją, dlatego wspinanie stało się i myślę zawsze będzie bardzo ważną częścią mojego życia - dodaje Agata Wiśniewska.

Autor: Karolina Strzałka

Karolina Strzałka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.