Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Afera w OSP: Strażacy pozwali samorząd województwa o 11 mln. zł. W tle zarzuty CBA i Waldemar Pawlak

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Łukasz Cieśla

Afera w OSP: Strażacy pozwali samorząd województwa o 11 mln. zł. W tle zarzuty CBA i Waldemar Pawlak

Łukasz Cieśla

Strażacy z wielkopolskich OSP dostali 15 nowych wozów, ale do dziś nie zapłacili za nie firmie z Kielc. Obiecaną dotację, wskutek śledztwa CBA, wstrzymał urząd marszałkowski w Poznaniu. Strażacy pozwali już urzędników o ponad 11 mln zł. Ale sami też mają kłopoty.

W sprawie karnej śledczy postawili zarzuty dwóm szefom wielkopolskiego zarządu OSP. Niektórzy twierdzą, że śledztwo ma podłoże polityczne, bo CBA ma węszyć również wokół "pierwszego druha" Waldemara Pawlaka z PSL, prezesa Zarządu Głównego OSP.

Na początku 2017 roku media obiegła wiadomość o rzekomej wielkiej aferze w wielkopolskim OSP. Dziś nie brakuje głosów, że była to burza w szklance wody. Owszem, przyznają strażacy, w papierach wpisano niektóre nieprawdziwe daty. Po to, by spełnić formalności i by nie przepadła wielka, unijna dotacja. Ale nikt, jak podkreślają druhowie, nie ukradł żadnej złotówki. Tymczasem śledztwo trwa już dwa lata. Trwają przesłuchania świadków, powołano biegłego, wertowane są kolejne dokumenty.

Sprawa rozbija się o to, że w papierach potwierdzono, że zamówione wozy strażackie były gotowe do końca grudnia 2016 roku. Podczas gdy, zdaniem śledczym, były gotowe dopiero kilka tygodni później, na początku 2017 roku.

- W tej sprawie nie chodzi o oszustwo oraz o niekorzystne rozporządzenie mieniem. Postawione zarzuty dotyczą wyłącznie przestępstwa formalnego, to znaczy przedłożenia nierzetelnych dokumentów. W tej chwili trwa weryfikacji linii obrony przedstawionej przez jednego z podejrzanych – mówi nam prokurator Jacek Pawlak, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.

Wozy lekkie i średnie dla druhów z OSP

Wielkopolski zarząd OSP zamówił 35 wozów strażackich. Za 20 „wozów lekkich” z Częstochowy, które dojechały najpóźniej, już dawno zapłacono. Sporne 15 pojazdów „średnich” dostarczała firma Stolarczyk z Kielc.

W trwającym śledztwie, nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu, trzem osobom postawiono zarzuty. Podejrzanymi są Andrzej J. i Tomasz P. z wielkopolskiego zarządu OSP. Nie przyznali się, odmówili złożenia wyjaśnień. Zarzuty postawiono również Mirosławowi Stolarczykowi, właścicielowi firmy z Kielc. Również się nie przyznaje, zgadza się na podanie nazwiska. Jego śledczy podejrzewają o to, że polecił swojemu pracownikowi wydanie nierzetelnych dokumentów.

Stolarczyk jest rozżalony zarzutami oraz faktem, że do dzisiaj nie dostał pieniędzy za dostarczone wozy.

- Sytuacja jest kuriozalna. Jestem ofiarą z zarzutami. Auta dostarczyłem, w Wielkopolsce biorą udział w wielu akcjach ratujących życie, ale zamiast zapłaty, dostałem zarzuty karne

– ubolewa Mirosław Stolarczyk. - Strażacy mieli odebrać wozy do końca 2016 roku. Moja firma wywiązała się z terminu, na co przedstawiłem stosowne dokumenty. To strażacy spóźniali się z dostarczeniem sprzętu do montażu.

W dalszej części tekstu przeczytasz:

 • Co ze sprawą ma wspólnego były premier?
 • Czy sprawa może mieć podłoże polityczne?
 • Dlaczego blokowana jest zapłata za dostarczone samochody?

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Łukasz Cieśla

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.