Afera coraz bliżej - już w ten weekend [program]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Hołod
Joanna Pluta

Afera coraz bliżej - już w ten weekend [program]

Joanna Pluta

Mowa o nowym festiwalu w mieście, czyli Bydgoskiej Aferze Kryminalnej. Sprawdźcie, jakie atrakcje będą na Was czekały już od piątku.

Takiej imprezy jeszcze u nas nie było. Połączy w sobie kino, literaturę, spotkania, warsztaty i grę miejską. I wszystko będzie z dreszczykiem - w końcu to Afera Kryminalna. Rozpocznie się w piątek o godz. 17 w kawiarni kina Helios. Wtedy z publicznością spotka się Piotr Głuchowski, dziennikarz i autor kryminałów. Dwie godziny później w tym samym miejscu będzie można się spotkać z Bronisławem Cieślakiem, aktorem, niezapomnianym porucznikiem Borewiczem, a także obejrzeć film „Wściekły”.

7 maja, czyli w sobotę impreza przeniesie się do Kamienicy 12 przy ul. Poznańskiej 12. Między 10 a 14 będzie tam można wspólnie pisać kryminał. Pomoże w tym laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru Joanna Jodełka (obowiązują zapisy: rekrutacja@maszynadopisania.pl).

Oprócz tego w sobotę czekają nas tam jeszcze spotkania z Agnieszką Pruską (godz. 15.30), Wojciechem Chmielarzem (godz. 17), oraz z Joanną Jodełką i Gają Grzegorzewską (godz. 18.30).

Również w Kamienicy 12 w sobotę o godz. 12 swój start będzie miała niezwykła gra miejska. Na sobotę sporo atrakcji zaplanowano także w Exploseum. O godz. 12.30 będzie można się spotkać z technikami kryminalistyki, a o 15 z Ryszardem Ćwirlejem, autorem kryminałów.

W niedzielę o godz. 11 w Kamienicy 12 rozpoczną się detektywistyczne warsztaty dla dzieci, a na barce Lemara od 12 będzie można spotkać się z Jarosławem Klonowskim i Markiem Żelkowskim oraz z Magdą Omilianowicz i Jackiem Ostrowskim. Zapraszamy!

PROGRAM IMPREZY:

6 maja (piątek)
Kino Helios (Galeria Pomorska ul. Fordońska 141)
godz. 17, kawiarnia kina Helios
spotkanie autorskie z Piotrem Głuchowskim,
Piotr Głuchowski reporter i redaktor „Gazety Wyborczej”, autor kryminałów i współautor książek non-fiction, m.in. bestsellerowej biografii o. Tadeusza Rydzyka „Imperator” (2013, wspólnie z Jackiem Hołubem) i historii żydowskiego SS-mana „Nie trzeba mnie zabijać” (2008, wspólnie z Marcinem Kowalskim).
godz. 19 Otwarcie festiwalu., sala nr 1
Projekcja filmu „Wściekły” i spotkanie z gościem specjalnym festiwalu, legendarnym porucznikiem Borewiczem -Bronisławem Cieślakiem na temat filmów kryminalnych lat '70 i ‘80, które poprowadzi autor „Wampira z Zagłębia” i „Czarnej Wołgi” Przemysław Semczuk.
Wejściówki na otwarcie festiwalu są już dostępne w kasach kina Helios.

7 maja (sobota)
Kamienica 12 (ul. Poznańska 12)
godz. 10–14 „Zdarzyło się w Bydgoszczy...”
wspólne pisanie kryminału z laureatką Nagrody Wielkiego Kalibru Joanną Jodełką
(obowiązują zapisy: rekrutacja@maszynadopisania.pl, szczegóły warsztatów na stronie http://www.maszynadopisania.pl/category/news/). O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.
Uwaga! Najlepsze opowiadanie, napisane podczas warsztatów, zostanie wydane w formie audiobooka :-)
godz. 15:30
Hobbyści, pasjonaci i mordercy - spotkanie autorskie z Agnieszką Pruską
Agnieszka Pruska - z urodzenia wrocławianka, z wyboru gdańszczanka. Z wykształcenia nauczyciel wychowania fizycznego (posiada uprawnienia do prowadzenia gimnastyki korekcyjnej, jest młodszym ratownikiem wodnym), ale już od lat pracuje w zupełnie innej branży. Interesuje się sportami walki (2 dan w aikido), jest nałogową czytelniczką, nie lubi bezczynności, czasem pisze felietony i recenzuje. Debiut literacki to powieść kryminalna „Literat” wydana przez wydawnictwo „Oficynka” w 2013 roku. Akcja toczy się w Trójmieście, a główny bohater staje do pojedynku z seryjnym mordercą. Powieść zdobyła tytuł „książki miesiąca” w plebiscycie organizowanym przez portal Książka Zamiast Kwiatka i brała udział w konkursie na „książkę roku”.
godz. 17-20
spotkania z laureatami Nagrody Wielkiego Kalibru
godz. 17
Wojciech Chmielarz
Wojciech Chmielarz dziennikarz. Publikował m.in. w „Pulsie Biznesu”, „Press-ie”, „Nowej Fantastyce” i „Polityce”. Były redaktor naczelny serwisu internetowego niwserwis.pl, zajmującego się tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Jest autorem trzech książek z serii kryminałów o komisarzu Mortce, trzykrotnie nominowanym do Nagrody Wielkiego Kalibru. Nagrodę tę otrzymał w 2015 roku za powieść "Przejęcie" . TVN przygotowuje film fabularny na podstawie jego drugiej książki, "Farmy lalek". Ostatnia jego książka „Wampir” została nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kat. Kryminał Sensacja Thriller.
godz. 18.30
Joanna Jodełka i Gaja Grzegorzewska
Joanna Jodełka ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zadebiutowała powieścią „Polichromia”, za którą otrzymała Nagrodę „Wielkiego Kalibru” dla najlepszego kryminału 2009 roku; książka została przetłumaczona na język angielski. Pisarka uzyskała stypendium literackie Ministerstwa kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także stypendium Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Jest autorką: „Polichromii”, „Grzechotki”, „Ars Dragonii”, „Kamyka” i „Kryminalistki”.
Nowa powieść „Wariatka” nawiązuje do niektórych wątków wcześniejszej „Kryminalistki”, choć może też z powodzeniem stanowić samodzielną lekturę. Joanna Jodełka jest świetną obserwatorką ludzkich zachowań i wyróżnia się niebanalnym poczuciem humoru.
Gaja Grzegorzewska krakuska z urodzenia, filmoznawczyni z wykształcenia, pisarka z zawodu. Jedna z
najciekawszych polskich autorek, felietonistka „Polityki”. Zasłynęła świetnymi powieściami kryminalnymi, które przyniosły jej Nagrodę Wielkiego Kalibru. Dziś coraz śmielej wykracza poza ramy gatunku,forsując własną literacką drogę. Gdyby kręciła filmy, to byłaby Quentinem Tarantino, gdyby umiała śpiewać, to pewnie jak Amy Winehouse. Ale pisze.
od godz. 21 Klubowe spotkanie z muzyką z filmów kryminalnych w tle.
Exploseum (ul. Alfreda Nobla , możliwy dojazd linią 68E Dworzec Leśne-Prądocińska.)
godz. 11
"Der Metzgermeister. Współczesny kazus kanibalizmu kryminalnego" dr Piotr Chrzczonowicz, Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy i w Toruniu
godz. 12.30
Druga strona kryminalnej fikcji - spotkanie z technikami kryminalistyki: Leszkiem Koźmińskim i Pawłem Leśniewskim
Leszek Koźmiński: – polonista z wykształcenia, policjant z zawodu, wykładowca kryminalistyki z pasji i etatu, ekspert i biegły w dziedzinie kryminalistycznych badań dokumentów, miłośnik literatury kryminalnej i muzyki klasycznej. Twórca, współorganizator festiwalu kryminału „Kryminalna Piła”. Na swoim blogu krytycznoliterackim „Kryminalna Piła – literackimi śladami” dzieli się osobistymi spostrzeżeniami i wrażeniami z kryminalnych lektur, a wielu polskim autorom powieści kryminalnych udzielał konsultacji, dzięki którym ich powieści nabrały barw autentyczności i wiarygodności. Konsultant merytoryczny m.in.: Katarzyny Bondy, Mariusza Czubaja, Joanny Opiat - Bojarskiej
Paweł Leśniewski – wykładowca kryminalistyki Szkoły Policji w Pile, wcześniej wiele lat pracował w policji jako technik kryminalistyki. Instruktor i sędzia strzelectwa sportowego, pasjonat kryminalistyki. Konsultant merytoryczny Mariusza Czubaja, Katarzyny Bondy i Marcina Wrońskiego.
godz. 15
Kryminał retro - spotkanie autorskie z Ryszardem Ćwirlejem.
Ryszard Ćwirlej skończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracował jak dziennikarz w TVP Katowice, a później w TVP Poznań. Od 2010 roku zastępca Redaktora Naczelnego poznańskiego Radia Merkury. Krytycy uznali go za twórcę nowego gatunku literackiego – „kryminału neomilicyjnego”. Na podstawie swojej powieściRęczna robota napisał serial słuchowiskowy(75 odcinków), zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia. Był trzykrotnie nominowany do nagrody „Wielkiego Kalibru”. W 2015 roku jego powieść Błyskawiczna wypłata jako najlepsza miejska powieść kryminalna 2014 roku została nagrodzona Kryminalną Piłą.
Powieść „Tam Ci będzie lepiej” to początek nowej, fascynującej serii autora znanego dotychczas powieści noemilicyjnych, która odsłoni zupełnie inne, mroczniejsze oblicze Poznania.
Uwaga! Wszyscy fani kryminałów, w sobotę 7 maja, mają bezpłatny wstęp na zwiedzanie Exploseum!
Kryminalna gra miejska
START godz. 12 Kamienica 12 (przy Poznańskiej 12)
ZAKOŃCZENIE….około godziny 17
Obowiązują zapisy: tuczytam@op.pl
O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń!

8 maja (niedziela)
Kamienica 12 (ul. Poznańska 12)
godz. 11 Detektywistyczne warsztaty dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym na podstawie serii "Biuro detektywistyczne Lessego i Mai"
Obowiązują zapisy: tuczytam@op.pl
O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń!
BARKA LEMARA na Brdzie Miejskie Centrum Kultury
godz. 12 bydgoscy pisarze kryminałów
Spotkanie autorskie z Jarosławem Klonowskim i Markiem Żelkowskim.
Jarosław Klonowski - absolwent Wydziału Historii bydgoskiego UKW. W swojej pracy magisterskiej na temat Kultu Świętych w średniowiecznych miastach kujawskich usiłował udowodnić, że święty Stanisław miał brata, w dodatku imiennika. Niedoszły artysta plastyk. Jako pisarz zadebiutował na łamach „Nowej Fantastyki”, miniaturą „Mała Chińska Osobowość”. Publikował też w „Qfancie” i „Magazynie Fantastycznym”. Jest współautorem scenariusza do musicalu Superstar with Jesus Christ.
Marek Żelkowski - polski pisarz science fiction i fantasy, scenarzysta radiowy oraz dziennikarz. Absolwent kierunku nauki społeczne na WSP w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego) specjalizujący się w religioznawstwie. Jako autor fantastyki zadebiutował w 1986 roku opowiadaniem Niewolnicy opublikowanym w poznańskim fanzinie "Kwazar". Autor serii książek dla dzieci i młodzieży "Pan Samochodzik". Publikował m.in. w: "Science Fiction", "Nowej Fantastyce", "Science Fiction, Fantasy i Horror" oraz "Fahrenheicie".
godz. 13.30
Spotkania z autorami wydawnictwa "Od deski do deski" Magdą Omilianowicz i Jackiem Ostrowskim.
Magda Omilianowicz - reporterka, autorka artykułów o tematyce społecznej i podróżniczej. Jej teksty ukazały się m.in. w „Głosie Koszalińskim”, „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Przeglądzie”, prasie kobiecej, nowojorskim „Kurierze Plus” i holenderskim „Reve”.Zrealizowała kilka telewizyjnych reportaży, jest autorką jedenastu książek non-fiction m.in. zbiorów reportaży: „Kalejdoskop”, „Kalejdoskop 2”, „Zakochani”, wywiadów z podróżnikami :„Pod podszewką świata”, przewodnika po Lanzarote „Witajcie w raju”, zbioru podróżniczych opowieści „Się jedzie” i dwóch części wywiadów z niezwykłymi kobietami „Przekraczające granice”.
Jacek Ostrowski - płocczanin o macedońskich i litewskich korzeniach (matka z domu Giedroyć).Absolwent najstarszej szkoły w Polsce, studiował prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ale z zawodu jest programistą maszyn cyfrowych. Pasjonat historii, maluje akrylami, fotografuje i podróżuje. Miłośnik kina, muzyki, kolekcjoner gadżetów piłkarskich, modeli samochodów i hodowca psów pasterskich bouvier des flanders. Jego książki od blisko dziesięciu lat pojawiają się na rynku wydawniczym, od opowiadań o tematyce społecznej (IPN, Polskie pieskie życie) po książki sensacyjne, jak choćby bardzo dobrze przyjęta przez krytyków powieść „Mężczyzna z tatuażem”,której autor ukrył się pod pseudonimem Jack Sharp.

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.