Sławomir Wojciechowski

Adepci dostali rowery

Szkółka kolarska w Grucznie dopiero raczkuje, ale chęci trenerom i zawodnikom do treningów nie brakuje. Od zeszłego tygodnia mają dodatkową motywacj Fot. Joanna Grzonkowska Szkółka kolarska w Grucznie dopiero raczkuje, ale chęci trenerom i zawodnikom do treningów nie brakuje. Od zeszłego tygodnia mają dodatkową motywację.
Sławomir Wojciechowski

Szkółka kolarska w Grucznie dopiero raczkuje, ale chęci trenerom i zawodnikom do treningów nie brakuje. Od zeszłego tygodnia mają dodatkową motywację.

Kolarstwo w Grucznie promują od lat Jan Chudziński i Joanna Grzonkowska, którzy są organizatorami sierpniowego Międzynarodowego Kryterium Ulicznego. Bierze w nim udział młodzież i dorośli z Polski i z zagranicy. Startują także amatorzy. Kolejnym etapem jest zachęcenie dzieci do regularnych treningów.

Zaczęli wiosną

W Grucznie od maja działa szkółka kolarska przy ALKS „Stal” Grudziądz.

- Pod koniec zeszłego roku szkolnego założyliśmy Uczniowski Klub Kolarski - informuje Jan Chudziński, sołtys Gruczna. - Na razie nie mamy nazwy, ale wkrótce to powinno się zmienić. Dzieci zgłaszają już pierwsze nazwy. Najpopularniejszą jest „Jańcio”. Trenują u nas dziewczęta i chłopcy z czwartych, piątych i szóstych klas szkoły podstawowej. Później zawodnicy trafią pod skrzydła Stali, jednego z najlepszych klubów w Polsce.

Treningi odbywają się w poniedziałki i czwartki o godz. 16. Prowadzą je Jan Chudziński, Joanna Grzonkowska i Paweł Lewandowski.

- Mamy 15 uczniów z klas IV-VI, którzy regularnie trenują - cieszy się sołtys Gruczna. - Do tego jest jeszcze trzech trzecioklasistów. Oni są jeszcze nieformalnie, ale nie chcieliśmy zmarnować ich zapału. Dlatego trenują pod moim okiem.

Sprzęt z ministerstwa

Na początku rowery do klubu dostarczył Jan Chudziński. Sytuacja zmieniła się w zeszłym tygodniu, gdy do Gruczna dotarł sprzęt ze stolicy.

- Z Ministerstwa Sportu i Turystyki otrzymaliśmy 15 profesjonalnych rowerów, koszulki, spodenki - zdradza Jan Chudziński. - Mamy nadzieję, że ten sprzęt doda dzieciom jeszcze więcej motywacji do treningów.

Weekendowy obóz

Młodzi kolarze z Gruczna otrzymany sprzęt mieli okazję wypróbować już w miniony weekend.

- Udało się nam zorganizować trzydniowe zgrupowanie dzięki współpracy z księdzem proboszczem naszej parafii, który użyczył nam dom katechetyczny na noclegi - wyjawia Jan Chudziński. - Poza naszymi dziećmi wzięli w nim udział też zawodnicy UKS „Robaczki” Robakowo, gdzie trenerem jest Paweł Lewandowski. W sumie było 29 dzieciaków. Były to trzy pracowite dni. Rano były marszobiegi w terenie. Po obiedzie zajęcia odbywały się w sali gimnastycznej, głównie na rolkach kolarskich. W sobotę skorzystaliśmy z ładnej pogody i na boisku rozegraliśmy mecze Gruczno - Robakowo. Chłopcy grali z chłopcami, dziewczyny z dziewczynami. A na koniec drużyny były mieszane.

Wiosną pojadą w wyścigach

Z uwagi na okres świąteczno-noworoczny kolejne treningi odbędą się w styczniu. Trenerzy zapowiadają solidną pracę.

- Najprawdopodobniej we ferie zorganizujemy tygodniowy obóz sportowy - zdradza Jan Chudziński. - W styczniu i lutym trenować będziemy w hali. Później, o ile pogoda pozwoli, zaczniemy jeździć w terenie. Będziemy przygotowywać się do udziału w wyścigach. Pierwszy być może odbędzie się już w kwietniu w Świeciu. Nabór do naszej szkółki jest wciąż otwarty. Zapraszamy na treningi dziewczęta i chłopców z roczników 2003, 2004 i 2005, nie tylko z Gruczna, ale też ze Świecia i okolic.

Więcej informacji o treningach można uzyskać pod nr tel. 721-802-927.

Sławomir Wojciechowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.