Aby studentowi lepiej się mieszkało

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Aby studentowi lepiej się mieszkało

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Gdy studenci są na wakacjach, uczelnie w regionie wykorzystują ten czas na odnowienie akademików. I to nie tylko na malowanie pokoi.

- Najpoważniejszym zadaniem jest przystosowanie akademika Romek, mieszczącego się przy ul. Łużyckiej, do potrzeb osób niepełnosprawnych - mówi Małgorzata Jendryczka, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Dla niepełnosprawnych

Uniwersytet w tym roku uzyskał na ten cel dwie dotacje. Jedna pochodzi z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest to 331 tys. zł. Drugą w wysokości 170 tys. zł przekaże Urząd Marszałkowski w Toruniu ze środków PFRON.

W akademiku pojawi się winda. - Zostanie też przebudowany parking z myślą o osobach z dysfunkcją ruchu i wzroku - wyjaśnia Małgorzata Jen-tryczka. - Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach trzyletniego programu „Uczelnia bez barier”. Pozostałe obiekty są już przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Poza tym, jak co roku, malujemy, odświeżamy pokoje w naszych akademikach, aby studentom mieszkało się przyjemniej.

Wakacje powinny wystarczyć na przeprowadzenie prac w Romku. Akademik ma być gotowy na nowy rok szkolny.

Więcej w Toruniu

Uniwersytet Mikołaja Kopernika najwięcej wyda na remonty prowadzone w czterech toruńskich akademikach. Jest ich jedenaście.

- W Toruniu przede wszystkim modernizujemy Dom Studenta nr 2 na osiedlu Centrum - mówi dr Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK. - Tam w prawie 40 pokojach będą zbudowane łazienki. W DS nr 3, również na osiedlu Centrum, przeprowadzamy remont dachu i korytarzy. W DS nr 9 na Bielanach wymieniamy windy oraz malujemy korytarze, w DS nr 8 remontujemy klatki schodowe.

Uniwersytet szacuje, że prace w akademikach w Toruniu będą kosztować około 3 mln zł.

Mniej będą kosztować prace w domach studenta Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy (tu DS-y są trzy). W bydgoskich domach studenta koszt prac wyniesie 300 tys. zł.

- W DS1 w Fordonie remontujemy część łazienek i pokoi - informuje dr Czyżniewski. - Remont obejmie też kuchnie. W DS2 przy ul. Jagiellońskiej zaplanowaliśmy malowanie pokoi i wymianę stolarki drzwiowej. Zgodnie z przepisami, na remonty możemy wykorzystać wyłącznie środki, które wpływają do nas od studentów.

Nowe drzwi i świeże ściany

Jak informuje Marian Dahms, zastępca kanclerza ds. administracyjnych Uniwersytetu Tech-nologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, najbardziej kosztowne będą prace wykonywane w DS nr 1 w Fordonie. Uczelnia wyda na nie 88o,5 tys. zł. - Zostanie tam przeprowadzony remont ogólnobudowlany z wy-mianą stolarki drzwiowej 4 piętra. Będą też wymienione meble we wszystkich pokojach studenckich na tym piętrze - informuje Marian Dahms.

- W tym akademiku zaplanowaliśmy również remont pralni, pomieszczenia dla Uczelnianego Samorządu Studenckiego, remont dwóch pomieszczeń biurowych. Zostaną ponadto wymalowane wszystkie pokoje studenckie na dziewiątym piętrze, będzie też w nich wymieniona stolarka drzwiowa - zapewnia.

Do remontu zakwalifikowały się też akademiki UTP na Błoniu: numer 1 i 2. Malarze będą tam odświeżać wszystkie pokoje (w sumie będzie ich 52) oraz natryski, pomieszczenia kuchenne i sanitarne (w obydwu domach).

Pieniądze przeznaczono ponadto na wymianę drzwi przeciwpożarowych do segmentów mieszkalnych, nowe plafony w pokojach oraz - zgodnie z zaleceniami sanepidu - wyremontowanie nawierzchni chodników między akademikami. Te wszystkie prace będą kosztować 202 tys. zł.

Najmniej, bo 170 tys. zł uczelnia wyda na remonty w DS nr 2 w Fordonie. Tutaj wyremontowane zostaną trzy pomieszczenia biurowe. Malowanie zaplanowane jest we wszystkich pokojach na dziewiątym piętrze.

- Prace zostaną przeprowadzone do końca września, a studenci rozpoczną nowy rok w wyremontowanych pokojach i innych pomieszczeniach - zapewnia Marian Dahms.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.