Mariusz Szramka

Abchazyjczycy są niezależni i bardzo rodzinni [rozmowa]

Abchazyjczycy są niezależni i bardzo rodzinni [rozmowa] Fot. Freeimages.com
Mariusz Szramka

- Mieszkańcy Abchazji mają sporo optymizmu. Trudno stwierdzić, gdzie go odnajdują - opowiada Agnieszka Siejka, podróżniczka.

Jaki jest stosunek mieszkańców Abchazji do państwa gruzińskiego?
Tamtejsi mieszkańcy generalnie wyrażają swoje niezadowolenie względem Gruzji, czują się zniewoleni i pragną być niezależni. Z kolei z drugiej strony, jeśli mówimy o relacjach abchasko-gruzińskich na poziomie sąsiedzko-koleżeńskim, to wówczas ta niechęć już trochę się załamuje - uważają, że Gruzini jednak nie byli wcale tacy źli. Natomiast polityka w Abchazji stanowi, że obywatele Gruzji są tutaj niepożądani i stosunek do nich należy mieć negatywny.

Zastanawiam się, jak udaje się Abchazyjczykom odnajdywać w sobie optymizm i pogodę ducha pomimo trudów życia codziennego.
Myślę, że to kwestia klimatu, wychowania i lokalnej kultury. W niektórych regionach Abchazji bezrobocie sięga 75, a nawet 80 procent. Tutejsi mieszkańcy mają w sobie naprawdę sporo optymizmu, trudno stwierdzić jednoznacznie, gdzie go odnajdują. Być może żyją wspomnieniami o minionych czasach i zastanawiają się, co przyniesie przyszłość. Możliwe także, że myślą o niepodległej Abchazji - tym wolnym państwie, o które walczyli.

Która z lokalnych tradycji na terenie Abchazji zrobiła na Pani szczególne wrażenie?
Bardzo podobały mi się wesela jako element lokalnej kultury i tradycji. Są niezwykle barwne i przykłada się do nich bardzo dużą uwagę. Na wesele zaprasza się nie tylko rodzinę i przyjaciół, ale często również sąsiadów i wielu znajomych. Abchaskie wesele to z pewnością naprawdę huczne, rodzinne spotkanie.

Abchazyjczycy są niezależni i bardzo rodzinni [rozmowa]
nadesłane Agnieszka Siejka, podróżniczka.

Rozmawiał Mariusz Szramka

Mariusz Szramka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.