A końca remontu dworca w Inowrocławiu nie widać...

Czytaj dalej
Fot. Dominik Fijałkowski
Jan Szczutkowski

A końca remontu dworca w Inowrocławiu nie widać...

Jan Szczutkowski

Do końca roku nie uda się wykonawcy zakończyć przebudowy gmachu dworca. Inwestor nie jest w stanie określić, kiedy to nastąpi.

Modernizacja zabytkowego dworca PKP w Inowrocławiu, zbudowanego pod koniec XIX w., a przebudowanego w latach 60. ubiegłego stulecia, miała trwać półtora roku. Życie jednak zweryfikowało zamierzenia. I to kilkakrotnie. Pisaliśmy o tym na naszych łamach.

Obiekt miał być gotowy na EURO

Przypomnijmy, że pierwszy termin zakończenia prac przewidziano latem 2012 r., przed piłkarskimi mistrzostwami Europy EURO. Tymczasem przepychanki na linii inwestor - Biuro Projektowe „Ciothas” doprowadziły do rozwiązania umowy. W kwietniu 2013 r. włocławskiej spółce Przybylski zlecono, po przetargu, zaprojektowanie i wykonanie przebudowy dworca. Miało to trwać półtora roku. Termin wydłużono. PKP uzyskały bowiem dodatkowe pieniądze. Postanowiono więc zmodernizować sieć kanalizacyjną, sanitarną i deszczową, a także doprowadzić gaz do budynku oraz uporządkować teren przed dworcem.

Większy zakres robót wpłynął na przesunięcie terminu na IV kwartał br. W styczniu Maciej Bultrowicz z Biura Prasowego PKP SA informował, że termin ten nie jest zagrożony i że inwestor na bieżąco monitoruje przebieg prac. Dziś wiadomo, że pasażerowie udający się z Inowrocławia w różne strony kraju nadal będą korzystali z prymitywnych warunków. Jak długo jeszcze?

Poślizg przez „prace adaptacyjne”

PKP znalazły kolejny wybieg.

- W związku z planem wynajęcia części powierzchni przez samorząd, zlecono przeprowadzenie niezaplanowanych wcześniej prac adaptacyjnych na dworcu, co wydłuży termin zakończenia inwestycji. PKP SA dokłada starań, by dworzec jak najszybciej został udostępniony podróżnym - podkreśla Maciej Bultrowicz.

„Obecnie trwają ustalenia...”

Niewiele to wyjaśnia. Zadaliśmy więc panu rzecznikowi pytanie, czy koniec I kwartału 2016 r., to ostateczny termin na przekazanie dworca do użytku? Odpowiedzi precyzyjnej jednak nie otrzymaliśmy. 10 grudnia Maciej Bultrowicz odpisał: „Obecnie trwają ustalenia dotyczące harmonogramu dodatkowych prac. O terminie zakończenia będziemy mogli poinformować, kiedy powstanie finalna wersja harmonogramu”.

Dodajmy, że pomieszczenia na I piętrze inowrocławskiego dworca o powierzchni ponad 700 m kw. przejmie Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy Sp. z o.o., utworzony przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Do jego zadań należy wspieranie sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Jan Szczutkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.