A drogi wiejskie w powiecie świeckim? O nich zapominacie!

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Bartniak
Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

A drogi wiejskie w powiecie świeckim? O nich zapominacie!

Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

- By przejechać, sami musimy wozić szlakę - grzmiał radny Rydziel.

Dyskusje podczas sesji Rady Miejskiej Świecie między Zbigniewem Rydzielem i Tadeuszem Pogodą stają się coraz bardziej ostre. Smaczku sytuacji dodaje fakt, że obaj reprezentują rządzącą koalicję OPS-PO.

Tym razem pokłócili się o wiejskie drogi.

Rydzielowi przeszkadzało, że w budżecie na przyszły rok nie znajdą się pieniądze na remont drogi z Wiąga do tej na Jeżewo, która w czasie budowy S5 pomogłaby mieszkańcom tej pierwszej wsi dotrzeć do Świecia. Nie musieliby wtedy nadrabiać przez Czaple.

- Ciągle coś się remontuje w Grucznie. W przyszłym roku znowu, a o innych wsiach się zapomina - grzmiał na ostatniej sesji Zbigniew Rydziel.

Wskazywał, że na remonty wiejskich dróg można by pozyskiwać pieniądze z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych i z Unii Europejskiej.

Nie zgodził się z nim burmistrz. - Wzięliśmy udział w konkursie, żeby zdobyć dofinansowanie do przedłużenia ul. Paderewskiego w kierunku cmentarza. Konkurs nie został rozstrzygnięty, bo Unia nie chce w kolejnej perspektywie finansowej dawać pieniędzy na remonty lokalnych dróg - odparował burmistrz. - Za pieniądze z FOGR wyremontowaliśmy w zeszłym roku około kilometra dróg. To nie są oszałamiające sumy, ale teraz też będziemy się o nie starać.

Rydziel nie odpuszczał: - Na inwestycje w Grucznie co rusz są pieniądze. Teraz znowu będzie tam dofinansowana świetlica, a w Czapelkach nie można na to liczyć.

Atakował dalej: - Podobnie ze skrótem z Wiąga do drogi na Je-żewo. Od XIX wieku nie było tam remontu. Ostatnio odwiedziłem Bukowiec. Biedna gmina, a jednak drogi odnowili. Zwłaszcza wrażenie robi trasa do Gawrońca. Możemy im tylko pozazdrościć.

- Nie zgodzę się z tym. Według mnie lepsze drogi są jednak u nas - bronił się Tadeusz Pogoda.

- Ale jakim kosztem? - odkrzyknął rozeźlony już Rydziel. - Jeszcze przed świętami w czynie społecznym uzupełnialiśmy szlaką drogi wokół Czapel, żebyśmy mogli jakoś jeździć. Ale o tym się nie mówi! Tego się nie zauważa!

Tu już Pogodzie odpowiedzi zabrakło, podobnie jak ręki Rydziela w górze, gdy głosowano za przyjęciem budżetu. Wstrzymał się.

Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.