6-klasiści się nie popisali [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapala
Małgorzata Stempinska

6-klasiści się nie popisali [infografika]

Małgorzata Stempinska

Na sprawdzianie najsłabiej wypadli uczniowie z pow. tucholskiego, grudziądzkiego i nakielskiego. Najlepszy wynik osiągnęli 6-klasiści w Toruniu. Za nimi uplasowali się bydgoszczanie.

Szóstoklasiści z regionu właśnie poznali wyniki sprawdzianu, który napisali na początku kwietnia. Wiadomo już także, jak wypadł nasz region oraz jakie wyniki osiągnęli uczniowie w największych miastach i powiatach Pomorza i Kujaw.

W tym roku w kraju średnia z matematyki wyniosła 54 proc. punktów, z języka polskiego 71 proc. i z języka angielskiego również 71 proc. W naszym regionie wyniki są gorsze od średniej krajowej, a zarazem gorsze niż w ubiegłym roku. Z języka polskiego 6-klasiści średnio uzyskali 69 proc. punktów, z matematyki - 51 proc., z angielskiego - 68 proc.

Najsłabiej 6-klasiści wypadli w pow. tucholskim, grudziądzkim i nakielskim. Z trzech przedmiotów zdobyli 55 proc. punktów. Natomiast najlepszy wynik - 67 proc. punktów - zdobyli uczniowie z Torunia. Tuż za nimi uplasowali się bydgoszczanie (63 proc.), 6-klasiści z pow. toruńskiego i brodnickiego (61 proc.) oraz z pow. bydgoskiego, włocławskiego, inowro-cławskiego i mogileńskiego (60 proc.).

6-klasiści się nie popisali [infografika]
infografika MOW Wyniki w województwie kujawsko-pomorskim

To był ostatni sprawdzian. Nie było sensu się starać?

Dlaczego w tym roku 6-klasiści wypadli gorzej niż rok temu?

- Widocznie teraz sprawdzian był trudniejszy. To, że uczniowie osiągnęli gorszy wynik, nie oznacza, że mają mniejsze umiejętności niż ich o rok starsi koledzy. W tym roku sprawdzian szóstych klas odbywał się po raz ostatni. Być może dla niektórych uczniów nie było to motywujące i dlatego wypadli słabiej - mówi Jolanta Metkowska, dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji w Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

O tym, że 6-klasiści byli słabiej zmotywowani i niektórzy sobie odpuścili na sprawdzianie, wspomina także Rafał Chylewski, dyrektor SP nr 16 w Grudziądzu. - Uczniowie wychodzili wcześniej z klasy, nie czekali do końca sprawdzianu. Poza tym niezbyt uważnie czytali polecenia - mówi dyrektor Chylewski.

Ewa Kłosowska, dyrektor SP nr 3 w Tucholi, dopowiada: - W naszej szkole jest bardzo duża grupa zdolnych uczniów, którzy osiągają sukcesy w różnych konkursach. Niestety, za nimi jest przepaść. Tym słabszym uczniom, zapewne dlatego że był to ostatni sprawdzian, nie chciało się na nim wykazać. Uznali, że przecież miejsce w gimnazjum i tak na nich czeka - słyszymy.

Nauczyciele organizowali dodatkowe zajęcia

Natomiast powody do zadowolenia może mieć dyrekcja SP nr 17 w Toruniu. - W tym roku sprawdzian 6-klasistów wypadł u nas lepiej niż w ubiegłych latach. Jesteśmy bardzo dumni, że nasz uczeń Piotr Żuchowski z matematyki uzyskał 100 proc. punktów. Z języka angielskiego zdobył 98 proc. punktów, a z angielskiego 85 proc. - cieszy się Barbara Chlebowska, wicedyrektor toruńskiej „17”.

Sprawdzian bardzo dobrze napisali również 6-klasiści z SP nr 41 w Bydgoszczy. - W naszej szkole nauczyciele tych przedmiotów, które są na sprawdzianie, prowadzili dodatkowe zajęcia. Miały na celu właśnie przygotowanie uczniów do testów - informuje Wojciech Konarski, dyrektor SP nr 41 w Bydgoszczy.

Wciąż nie potrafią analitycznie myśleć

Z czym uczniowie mieli w tym roku największy kłopot?

Tradycyjnie z zadaniami, które wymagały analitycznego myślenia, kreatywności i wyciągania wniosków. Trudne były też interpretacja wiersza oraz geometria przestrzenna.

- Natomiast cieszy fakt, że 6-klasiści umieją w tekście wyszukać zarówno informacje podane wprost, jak również te ukryte. Potrafią też zrozumieć język obcy ze słuchu - podsumowuje Jolanta Metkowska.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.