630 lat tradycji. Suchary dobrze się mają i świętują

Czytaj dalej
Fot. Zbigniew Kubisz
Maja Stankiewicz

630 lat tradycji. Suchary dobrze się mają i świętują

Maja Stankiewicz

Wieś słynie z kulinarnych talentów gospodyń, które skrzyknęły się do działania ponad pół wieku temu. Ale tym razem, nie z ich przyczyny zjechali goście.

Rok temu hucznie uczczono 50-lecie Koła Gospodyń Wiejskich. w Sucharach. W tym roku znów jest powód do święta. Okazja nie byle jaka, bo 630-lecie miejscowości. - Wieś istniała prawdopodobnie jeszcze wcześniej, ale udokumentowana data to 1385 r. Wzmiankę znaleźliśmy w księgach grodzkich i tego się trzymamy - informuje Barbara Strzelewicz, sołtys wsi Suchary. Przyznaje, że od at gromadzone były materiały o historii wsi. Czy kiedyś zostaną wydane drukiem?

- Bardzo byśmy chcieli - przyznaje pani sołtys. Rozmawiałam już o tym ze Stowarzyszeniem „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” i ze Starostwem Powiatowym w Nakle.

Gospodynie mają zasługi, ale straż pożarna w Sucharach także odegrała znaczącą rolę. Działa od 1922 r. Kiedyś wieś integrowała szkoła, nie ma jej już. Bo miejscowość wyludnia się, kurczy. Dziś ma około 320 mieszkańców.

W świetlicy urządzono wystawę zdjęć. Tu odbyła się także jubileuszowa uroczystość i pokaz multimedialny. Nie zabrakło podziękowań, gratulacji i życzeń,
Zbigniew Kubisz Gratulacje z okazji jubileuszu wsi składał mieszkańcom m.in. Sławomir Napierała, burmistrz Nakła.

Niedawno sprzedany został też klasztor Pallotynów, o który miejscowi dbali lata, na który łożyli, i o którym mówili zawsze „nasz klasztor”. To cios.

- Korzystamy jeszcze z kaplicy w klasztorze, tak będzie może jeszcze przez rok. - wyjaśnia Barbara Strzelewicz.

Z okazji 630-urodzin wsi w świetlicy przygotowano wystawę. Znalazły się na niej głównie zdjęcia archiwalne. Był też pokaz multimedialny o historii Suchar, który przedstawiła Joanna Gałka, uczennica ZSP im. Staszica w Nakle. Uhonorowano miejscowych społeczników: Zdzisława Miłosiernego, który dba o cmentarz i Zdzisława Kasprzaka , długoletnich sołtysów: Tadeusza Franczak i Mieczysława Franczak oraz założycielkę KGW w Sucharach Halinę Nowak.

W świetlicy urządzono wystawę zdjęć. Tu odbyła się także jubileuszowa uroczystość i pokaz multimedialny. Nie zabrakło podziękowań, gratulacji i życzeń,
Zbigniew Kubisz Na okolicznościowej wystawie w świetlicy znalazły się głównie zdjęcia archiwalne.

Pamiętano też o najstarszych mieszkańcach wsi: Katarzynie Mrówczyńskiej i Jadwidze Miłosiernej (panie mają po 97 lat, na uroczystość nie przyszły) oraz o Józefie Błoch - był obecny.

Maja Stankiewicz

Obsługuję teren powiatu nakielskiego. Czasami zajmuję się też problemami Czytelników z gmin podbydgoskich. Bliskie są mi tematy związane z kulturą, historią, rozrywką, ale też z życiem codziennym mieszkańców

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.