51 stacji Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego do końca 2020 roku

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Agata Kozicka

51 stacji Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego do końca 2020 roku

Agata Kozicka

O planowanych nowych stacjach roweru miejskiego piszemy już od jakiegoś czasu. Dzisiaj w końcu ogłoszono przetarg na rozbudowę naszego systemu Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego.

Jeszcze w tym roku obowiązuje dotychczasowa, trzyletnia umowa na obsługę systemu. Od przyszłego sezonu będzie nowa i przyniesie szereg nowości. Chyba największą zmianą będzie to, że jednoślady będzie można wypożyczyć również w Fordonie.

A to nie koniec. Po zakończeniu prac na Grunwaldzkiej do systemu włączone zostaną też stacje na Czyżkówku i Osowej Górze.

Będą poszerzać system

Oczywiście musi się znaleźć chętny by to wykonać. - Ogłaszamy przetarg na kolejne trzy lata funkcjonowania Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego - mówi prezydent Rafał Bruski. - Uruchomionych zostanie 16 nowych stacji, między innymi w Fordonie.

Ale... - Zamówienie skonstruowaliśmy w sposób umożliwiający znaczną rozbudowę systemu w trakcie trwania umowy - zaznacza Bruski. - Umożliwi to także stworzenie nowych stacji na Czyżkówku i Osowej Górze po zakończeniu rozbudowy ul. Grunwaldzkiej.

Wszystkie nowe rowery

Po trzech latach nastąpi też wymiana jednośladów.

- Wszystkie rowery będą nowe. Liczę, że zachęci to jeszcze więcej mieszkańców do korzystania z tego ekologicznego i wygodnego środka transportu - dodaje prezydent.

12 nowych stacji funkcjonować będzie w Nowym Fordonie. Część z nich zlokalizowana będzie w obrębie przystanków linii tramwajowej. Ma to ułatwić to korzystanie z nowego połączenia. Kolejne 4 stacje powstaną na Górzyskowie, Glinkach, Bartodziejach i w rejonie ronda Kujawskiego. Nowe lokalizacje zostały skonsultowane ze środowiskami rowerowymi oraz zespołem ds. polityki rowerowej miasta Bydgoszczy.Jak zaznacza ratusz taka rozbudowa systemu możliwa jest, gdyż zwiększono pulę pieniędzy na ten cel o 1,5 mln zł.

Kto najszybciej naprawi usterkę!

O wyborze najkorzystniejszej oferty decydować będą między innymi cena, jaką zaoferują chętni, by rozbudować i obsługiwać BRA oraz skróceniu czasu reakcji na usuwanie zgłaszanych usterek. Podpisanie umowy wstępnie planowane jest jesienią. To ma umożliwić działanie rozszerzonego BRA w nowym sezonie w marcu 2018 roku.

Obecnie do dyspozycji użytkowników BRA jest 37 stacji i 395 rowerów. Dwie stacje ufundowały firmy Atos oraz Ikea. Do końca 2020 roku, czyli w okresie obowiązywania nowej umowy, liczba stacji ma wzrosnąć przynajmniej do 51. Więcej będzie stacji, rowerów, ale też, co cieszy chyba najbardziej, więcej ścieżek rowerowych.

W pierwszej kolejności budowane będą trasy wzdłuż całej ulicy Grunwaldzkiej oraz przy okazji budowy drugiego odcinka Trasy Uniwersyteckiej od ul. Wojska Polskiego do Magnuszewskiej.

Agata Kozicka

Zajmuję się w pracy tematyką drogową, komunikacją, transportem - drogowym, kolejowym i lotniczym. Jestem poza tym miłośniczką roweru, ekologicznego i zdrowego (co zwykle idzie w parze) stylu życia i też o tych sprawach piszę dla Gazety Pomorskiej. A do tego od dzieciństwa fotografuję i również w ten sposób relacjonuję wydarzenia. Kocham Bydgoszcz, moje miasto rodzinne, chociaż uwielbiam podróżować! I wprawdzie ciągle coś drażni mnie w Bydgoszczy, widzę, że czegoś tu brakuje, że czasem wkurza mnie, że tutaj "para idzie w gwizdek", to z końca świata wrócę i tak do Bydgoszczy!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.