Renata Kudel

500 plus we Włocławku. "Może nie mam co do garnka włożyć?"

- Czekam z niecierpliwością na pieniądze, dlaczego nie ma ich jeszcze na koncie?  - denerwuje się włocławianka, dzwoniąca do naszej redakcji. - A może Fot. Paweł Lacheta - Czekam z niecierpliwością na pieniądze, dlaczego nie ma ich jeszcze na koncie? - denerwuje się włocławianka, dzwoniąca do naszej redakcji. - A może ja dzieciom nie mam co do garnka włożyć? - pyta zdesperowana kobieta.
Renata Kudel

- Czekam z niecierpliwością na pieniądze, dlaczego nie ma ich jeszcze na koncie? - denerwuje się włocławianka, dzwoniąca do naszej redakcji. - A może ja dzieciom nie mam co do garnka włożyć? - pyta zdesperowana kobieta.

- My także mieliśmy na ten temat setki telefonów - twierdzi Piotr Grudziński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku.

I odpowiada: - Zwykle wypłacamy świadczenie rodzinne w dniach od siódmego do dziewiątego każdego miesiąca. W tym tygodniu, siódmego lutego, nie dostaliśmy całej puli pieniędzy na wypłatę świadczenia z programu „Rodzina 500 Plus” - mówi Piotr Grudziński. - Dlatego przelewy zostały wysłane dokładnie ósmego lutego we wczesnych godzinach popołudniowych.

Dyrektor twierdzi, że na wypłatę świadczenia wychowawczego MOPR ma de facto czas do końca każdego miesiąca. - Idąc na rękę korzystającym z programu staramy się jednak przelewać pieniądze na konta jak najszybciej - mówi Piotr Grudziński.

Przypomnijmy, że rządowy program „Rodzina 500 Plus” działający od 1 kwietnia 2016 roku, ma za zadanie pomóc rodzicom, opiekunom, samotnym mamom czy ojcom w wychowaniu dzieci. Jak przebiegał do tej pory we Włocławku?

Początek nie był łatwy. Wówczas doszło do odebrania prawa do świadczenia w kilku rodzinach, gdzie w grę wchodził alkohol. Dzieci trafiły do tzw. pieczy zastępczej.

- To także dzięki mediom, w tym „Gazecie Pomorskiej”, które te sprawy nagłośniły, problem zniknął - mówi Piotr Grudziński. Od tej pory nie ma żadnego przypadku, aby pracownicy socjalni dostrzegli w rodzinach niewłaściwe wykorzystanie pieniędzy z programu „Rodzina 500 Plus”.

Ten projekt, który m.in. ma się także przyczynić do wzrostu urodzin dzieci, będzie trwał do października 2017 roku. MOPR przygotowuje się więc do kolejnego okresu zasiłkowego. Będą nowe wnioski... i niemal te same zasady przyznawania świadczeń.

Renata Kudel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.