500 plus nie idzie jak z płatka? To nie wina pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy

Czytaj dalej
Fot. Maria Eichler
Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

500 plus nie idzie jak z płatka? To nie wina pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Kawkują? Leniuchują? Obijają się? Nic z tych rzeczy. Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chojnicach są zaskoczeni słowami krytyki.

Chodzi o anonimową wypowiedź w naszej rubryce „Ludzie mówią”. Czytelnik stwierdził, że zawirowania z wdrażaniem programu 500 plus w gminie Chojnice wynikają z faktu, że panie przyzwyczaiły się do tego, że w pracy można najpierw pokawkować i generalnie nie wypruwać sobie rękawów...

- To bardzo krzywdząca opinia - mówi wójt Zbigniew Szczepański. - Specjalnie dziś zaszedłem, żeby zobaczyć, co tam się dzieje. Nie było kolejki, nie było problemów. Zespół fajnie się przygotował do tego programu, a tu taka ocena... Chętnie bym się spotkał z tym kimś, kto anonimowo dyskredytuje pracę ośrodka.

Magdalena Wierzbowska z GOPS podkreśla, że zdarza się, że w kolejce czeka kilka osób. Ale obsługa petenta nie powinna trwać dłużej niż godzinę. - Były problemy na samym początku z funkcjonowaniem programu do obsługi tych świadczeń w internecie - mówi. - Ale to nie z naszej winy. System Empatia zaszwankował.

I wnioski wysyłane przez internet nie były wolne od błędów.

Z kolei przy wnioskach wypełnianych tradycyjnie panie są w stanie na bieżąco korygować niedoróbki i podpowiedzieć, co i jak.

Najczęstsze błędy to brak miejscowości, nr PESEL, niewymienienie wszystkich członków rodziny, niewpisanie małżonka.

By usprawnić pracę oraz zmniejszyć niedogodności związane z obsługą programu, w GOPS wprowadzono system podziału interesantów według sołectw. Grafik, kto i kiedy może przyjść, jest dostępny w internecie, na stronie urzędu gminy. Trafił też na tablice sołeckie, do szkół i świetlic, jest wywieszony w samym urzędzie. W poniedziałki - Gra- nowo, Nowe Ostrowite, Nowy Dwór - Cołdanki, Ostrowite, Racławki, Swornegacie, Topole, we wtorki - Charzykowy, Gockowice - Objezierze, Lichnowy, Silno, w środę - Chojniczki, Moszczenica, Ogorzeliny, Pawłowo, Pawłówko, w czwartki - Angowice, Chojnaty, Czartołomie - Jar- cewo, Doręgowice, Funka, Klawkowo, Kopernica, Kro- janty, Kruszka, Lotyń, Nowa Cerkiew, Powałki, w piątki- Ciechocin, Klosnowo, Kłoda- wa, Nieżychowice, Sławęcin, Zbeniny.

- Wnioski wydawaliśmy już od początku marca - dodaje Wierzbowska. - To znacznie przyspieszyło sprawę, a poza tym teraz non stop pięciu pracowników zajmuje się tylko tym.

1 kwietnia przyjęto 65 wniosków, Do środy w sumie było ich 339, w tym 227 papierowych, a 112 elektronicznych.

Pierwsze wypłaty są planowane pod koniec kwietnia.

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.