"500+" najbardziej pomogło w Bydgoszczy i Toruniu [infogram, wideo]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Małgorzata Stempinska

"500+" najbardziej pomogło w Bydgoszczy i Toruniu [infogram, wideo]

Małgorzata Stempinska

Od kwietnia do końca sierpnia na tzw. świadczenia wychowawcze w regionie wydano 523,1 mln zł. Pomoc otrzymało prawie 688 tys. rodzin.

- Gdyby nie „500+”, to nie wyjechalibyśmy na wakacje nad morze. Nie mogłabym też sobie pozwolić na nowe podręczniki i plecaki dla dzieciaków. Nie wspomnę już o tym, że w końcu z mężem mogliśmy im kupić porządne łóżka i biurka oraz nowe ubrania. Wyszliśmy też z długów. Przy czwórce dzieci czasem trudno nam było związać koniec z końcem i zdarzało się, że nie zapłaciliśmy czynszu czy rachunku za prąd lub gaz. Dzięki „500+” uregulowaliśmy zaległości - opowiada pani Marika z Grudziądza, mama 10-letniej Angeliki, 8-letniego Fabiana, 7-letniego Brunona i 4-letniej Marcelinki.

Nadal każdy wydatek muszę dokładnie planować, ale cieszę się, że co miesiąc mam drobną rezerwę finansową.

Najwięcej wniosków w dużych miastach

Od początku kwietnia, czyli od momentu wejścia w życie rządowego programu „500+”, na wypłatę tzw. świadczeń wychowawczych (potocznie zwanych 500 zł na dziecko) w całym kraju wydano już ponad 7 mld zł. W naszym regionie jest to ponad 523,1 mln zł (dane do końca sierpnia 2016 r.). Wsparcie otrzymało prawie 688 tys. rodzin wielodzietnych.

Z danych Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy wynika, że przez pierwszych pięć miesięcy obowiązywania programu (od kwietnia do końca sierpnia 2016 r.) wypłacono dokładnie 1 048 978 świadczeń wychowawczych. Najwięcej w Bydgoszczy - 118 805 (na kwotę ponad 59 mln zł), Toruniu - 77 495 (na kwotę prawie 39 mln zł), Grudziądzu - 44 497 (na kwotę ponad 22 mln zł), Włocławku - 42 636 (na kwotę ponad 21 mln zł), Inowrocławiu - 30 605 (na kwotę ponad 15 mln zł), Szubinie - 13 787 (na kwotę prawie 7 mln zł) oraz Koronowie - 13 769 (na kwotę prawie 7 mln zł).Create bar charts

Zależało im, by jak najszybciej dostać kasę

Najwięcej rodziców złożyło wnioski o 500 zł na dziecko w kwietniu. - 1 kwietnia wpłynęło do nas aż 1277 wniosków. To był rekord. Przez kolejne dwa tygodnie liczba wniosków wahała się między 400 a 450 dziennie. Potem, do końca kwietnia, było ich około 100-200 dziennie. W kolejnych miesiącach rodzice średnio składali po 50 wniosków. Teraz jest ich kilka dziennie - informuje Monika Łagoda, zastępca dyrektora ds. świadczeń rodzinnych, wychowawczych, alimentacyjnych i dodatków mieszkaniowych w MOPR w Grudziądzu.

Jak dodaje, w pierwszej kolejności z wnioskami pojawili się rodzice, którzy mają więcej dzieci - czworo, pięcioro, sześcioro. Potem wnioski składali rodzice mający dwie czy trzy pociechy.

Najwięcej, bo aż po 4,5 tys. zł, otrzymują dwie rodziny, które mają dziewięcioro dzieci.

Także Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świekatowie największe oblężenie przeżywał w pierwszych dniach kwietnia. Rodzicom zależało na tym, by jak najszybciej złożyć wniosek o pieniądze na swoje pociechy. - Już do końca kwietnia prawie wszyscy uprawnieni złożyli wnioski o pieniądze z rządowego programu. Teraz zdarzają się pojedyncze wnioski - zaznacza Hanna Tomasik, kierownik GOPS w Świekatowie.

Tutaj najwyższymi wypłacanymi kwotami jest 3 tys. zł (na sześcioro dzieci). Średnio jednak jest to kwota 1,5 tys. zł, czyli na troje dzieci.500 zł na dziecko wystarczy w walce z niżem demograficznym w Polsce? "Potrzeba wielokierunkowego wysiłku" (źródło: Agencja TVN/x-news)

Masz pytania o „500+”? Zadzwoń na dyżur

Czytelnicy wciąż mają pytania dotyczące programu „500+”. Dlatego też, na Państwa prośbę, ponownie zorganizujemy dyżur na ten temat. 29 września, od godz. 13 do 15, na pytania będą odpowiadać: Regina Politowicz, dyrektor Wydziału Świadczeń Rodzinnych oraz Sylwia Wronka, kierownik Referatu Świadczeń Wychowawczych w Urzędzie Miasta Bydgoszczy.Prezydent Duda: Dzieło dokonania dobrej zmiany i naprawy państwa jest realizowane (źródło: TVN24/x-news)
Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.