5 milionów do wzięcia [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyzanowski
Maciej Czerniak

5 milionów do wzięcia [wideo]

Maciej Czerniak

Do 15 lutego w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy można zgłaszać projekty do konkursu rządowego programu „Razem Bezpieczniej”.

Młodzi ludzie bawią się komórką. Chłopak wpada na pomysł, by zadzwonić na numer 112 i zamówić pizzę. W tym samym czasie samochód, którym jedzie jego dziewczyna, uczestniczy w poważnym wypadku. Sympatia ginie. Ktoś próbował, ale nie wezwał pomocy przez 112. Bo linia akurat była zajęta. Do chłopaka dociera, że być może przez wygłup przyczynił się do śmierci ukochanej osoby.

Tak w wielkim skrócie można przedstawić fabułę spotu, który w ubiegłym roku zrealizowali młodzi ludzie w ramach projektu „112 w kolejce po życie”. Został on zrealizowany w 28 szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych, a uczestniczyło w nim około 6 tys. osób.

- Dzieciaki świetnie zaangażowały się w ten projekt - zaznaczał wczoraj Jakub Wawrzyniak, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Tematem konferencji prasowej z udziałem wojewody Mikołaja Bogdanowicza oraz między innymi insp. Mirosława Elszkowskiego, zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy, był rządowy program „Ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016-2017”.Działania w powiecie tucholskim były właśnie realizowane w ramach tego samego programu.

- Kiedy oglądałem filmy zrealizowane przez młodych ludzi, aż ciarki mi przechodziły po plecach - zaznaczał Wawrzyniak. - Tak profesjonalnie były one przygotowane.

Kampania o numerze alarmowym 112 to tylko przykład jednego z działań w ramach „Razem Bezpieczniej”. Do rozdania dla organizacji pozarządowych i samorządów w całej Polsce jest w tym roku aż 5 mln zł.

- Nowa edycja programu ma przeciwdziałać patologiom społecznym, w tym przemocy, narkomanii oraz ograniczać dostęp do substancji psychotropowych - informuje wojewoda.

Każde województwo może skierować do resortu maksymalnie 15 projektów w trzech głównych kategoriach. Działania to: bezpieczeństwo w miejscach publicznych ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa (do zdobycia 2,5 mln zł), przeciwdziałanie patologii i ochrona dzieci oraz młodzieży (1,5 mln zł) oraz „edukacja dla bezpieczeństwa” (1 mln zł).

Przedstawiciele K-PUW szacują, że organizacje i samorządy z naszego regionu mają szansę zawalczyć o lwią część pieniędzy z rezerwy, bo aż o 1,5 mln zł.

Nabór wniosków trwa do 15 lutego. Najlepszych 15 wyłoni specjalny zespół powołany przez wojewodę (przedstawiciele policji, żandarmerii i m.in. kuratorium).

Najlepsze wnioski dostaną dofinansowanie.

Maciej Czerniak

W Gazecie Pomorskiej zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Podejmuję sprawy z kręgu dziennikarstwa śledczego, najczęściej dotyczące tego, co dzieje się na styku władz publicznych z sektorem prywatnym. Z wykształcenia jestem polonistą, a tym, co w mojej pracy najbardziej mnie pociąga i codziennie zadziwia, jest fakt, że najciekawsze historie zawsze pisze życie. Bywają bardziej niezwykłe od scenariuszy filmów. Nie tylko sensacyjnych. Nie zamykam się jednak w tematyce prawno-kryminalnej. Interesuje mnie wszystko, co wiąże się z przemianami społecznymi - od polityki przez prawo do nowych technologii.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.