Oprac. (AB)redakcja.inowroclaw@pomorska.pl

350. rocznica bitwy pod Mątwami. Msza, konferencja, tablica

350. rocznica bitwy pod Mątwami. Msza, konferencja, tablica Fot. Janusz Brodziński
Oprac. (AB)redakcja.inowroclaw@pomorska.pl

„Ku pamięci i przestrodze” - takie motto towarzyszy obchodom 350. rocznicy bratobójczej bitwy pod Mątwami, których organizatorem jest inowrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, a honorowym patronem Prymas Polski abp Wojciech Polak.

W środę, 13 bm. o godz. 11 w Sanktuarium Królowej Miłości i Pokoju w Markowicach odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i poległych w bitwie mątewskiej.. Przed świątynią rozwinięta zostanie kopia królewskiego sztandaru Jana Kazimierza.

Tego dnia, o godz. 14 w Teatrze Miejskim rozpocznie się konferencja naukowa poprzedzona inscenizacją historyczną przygotowaną przez nauczycieli i młodzież z Gimnazjum nr 2 w Inowrocławiu. W programie konferencji, którą poprowadzi prof. dr hab. Stanisław Roszak, dziekan Wydziału Nauk Historycznych UMK przewidziano referaty związane z okresem naszych dziejów, w którym miała miejsce bitwa pod Mątwami.

Wcześniej, o godz. 10, przy wejściu do kościoła pw. Opatrzności Bożej odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Polaków poległych w bitwie. Uroczystość organizuje ratusz.

Oprac. (AB)

Oprac. (AB)redakcja.inowroclaw@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.